Temat: Świnka z Sokółki uratowana!

Informacja prasowa, 4 marca 2013 r.


Świnka z Sokółki uratowana!

Słynna uciekająca świnka z Sokółki została wykupiona przez Fundację Viva! dzięki funduszom od darczyńców, zaniepokojonych jej przyszłością. Zamieszkała wczoraj w Schronisku w Korabiewicach, gdzie już nic jej nie grozi.

Miliony telewidzów na całym świecie, m.in. we Franacji, Japonii i USA, obejrzało nagranie z akcji policyjnego pościgu za świnką, która biegała wzdłuż drogi wojewódzkiej w Sokółce. W akcji, która trwała ponad dwie godziny, brały udział trzy radiowozy. Kilku policjantów wyposażonych w chwytak i specjalistyczną siatkę biegało za uciekającym zwierzęciem.

Świnka zachowywała się tak, jakby bawiła się z nimi w kotka i myszkę. Zamiast uciekać, zawracała, robiła uniki i umiejętnie wymykała się służbom. Okazało się, że łatwiej złapać w siatkę policjanta, niż W końcu znudziła się zabawą i oddała w ręce policji.


Odkąd nagranie z pogoni zostało opublikowane w mediach i w internecie, wiele osób dzwoniło do Fundacji Viva! z prośbą o uratowanie świnki. Dwóch prywatnych darczyńców zadeklarowało, że jest gotowych zapłacić prawie każdą kwotę za wykupienie zwierzęcia od właściciela, do którego trafiło po schwytaniu.


Wykupienie od rolnika miało na celu zapewnienie śwince godnego i spokojnego życia. Wiemy, że zaczął on już planować rozmnażanie jej i handel prosiętami od znanej matki. Na szczęście udało się nam go przekonać do sprzedania nam świnki mówi Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

Świnka z Sokółki trafiła w niedzielę 3 marca do Schroniska w Korabiewicach, gdzie zamieszka z trzema innymi świnkami uratowanymi przed rzeźnią. Obecnie trwa aukcja na rzecz nadania śwince imienia. Każdy, kto chciałby zostać jejrodzicem chrzestnym”, może wziąć udział w licytacji.

Zdaniem Fundacji Viva!, świnie traktowane bardziej jak półprodukt niż jak czujące i myślące stworzenia. Ich przestrzeń życiowa w chowie przemysłowym to niewiele ponad pół metra kwadratowego. Przechodzą tam kastrację, obcinanie zębów i ogonów, które odbywają się bez znieczulenia.

Tymczasem, zwierzęta te bardziej inteligentne od psów i posiadają intelekt porównywalny do intelektu trzylatka, co stawia je w czołówce świata zwierząt.  Widzą świat w kolorze, zdolne do tworzenia skomplikowanych więzi emocjonalnych i potrafią przywiązywać się do ludzi i innych zwierząt nie mniej niż psy czy koty. Świnie obdarzone także bardzo dobrą pamięcią oraz zdolnością abstrakcyjnego myślenia. Bywają szkolone do wykrywania narkotyków, z czym podobno radzą sobie lepiej niż psy.


Świnka z Sokółki jest zaprzeczeniem wizji zadowolonych zwierząt idących z uśmiechem na rzeź, kreowanej przez przemysł mięsny na opakowaniach z wędlinami mówi Cezary Wyszyński. Wiele osób zastanawia się, jak to jest, że inteligentne zwierzęta zgadzają się na to, co je spotyka. Jak widać, wśród nich takie, które w otwarty sposób przeciwko temu protestują dodaje.


Podobnym przykładem jest krowa Boruta, która pięć lat temu uciekła z ubojni skacząc przez wysoki płot. Następnie została wykupiona przez Fundację Viva! i KPDZ Tychy i trafiła do w PrzytuliskaPrzystań Ocaleniew Tychach, gdzie będzie mieszkać do końca swoich dni.

- Każdy z nas może uratować taką świnkę biorąc udział w akcji „Zostań Wege na 30 dni” na stronie www.zostanwege.pl – mówi Cezary Wyszyński. - Człowiek w ciągu swojego życia zjada kilka tysięcy zwierząt i to właśnie zapotrzebowanie na mięso redukuje te myślące, czujące istoty do roli półproduktów. Rezygnując ze składników pochodzenia zwierzęcego zmniejszamy popyt na hodowanie i zabijanie zwierząt.

Dodatkowe informacje:

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=t0JlUDJdfNU

Zdjęcia: fot. M.Jastrzebski, Fundacja Viva: https://picasaweb.google.com/106166205271254084989/4marca2013?authkey=Gv1sRgCI3gkZetieS6iwE

Strona Schroniska w Korabiewicach: http://www.facebook.com/Schronisko.w.Korabiewicach

Profil schroniska na portalu Facebook: www.schronisko.info.pl

Kontakt:

Cezary Wyszyński

Tel. 0502 279 920

E-mail:cezary@viva.org.pl