Temat: Zapraszamy na demonstrację Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej przed siedzibą PiS. 09.01.2017

Zapraszamy na demonstrację Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej przed siedzibą PiS

 

9 stycznia o 13:30 przedstawiciele organizacji społecznych przekażą prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ponad 50 000 podpisów zebranych pod apelem przeciwko skandalicznej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie forsowanej przez ministra-myśliwego Jana Szyszkę. Liczymy, że prezes Kaczyński, znany z sympatii do zwierząt wyśle projekt tej ustawy do kosza. Podczas demonstracji obnażymy także prawdę o współczesnym myślistwie. Myślisz, że prawo łowieckie cię nie dotyczy? Przyjdź na demonstrację i poznaj fakty.

 

Dlaczego 9 stycznia? W tym dniu obraduje specjalna podkomisja ds. rozpatrzenia rządowego projektu ustawy Prawo łowieckie, zdominowana przez popleczników myśliwskiego lobby. Istnieje ogromne niebezpieczeństwo, że forsowana przez ministra Szyszkę szkodliwa dla ludzi i przyrody ustawa zostanie przyjęta bez postulowanych zmian.

 

Dlaczego przed siedzibą PiS? Prezes Jarosław Kaczyński znany jest ze swojej sympatii do zwierząt i może powstrzymać szkodliwe dla przyrody zmiany w prawie. Proponowana nowelizacja cementuje patologie polskiego myślistwa i stwarza nowe zagrożenia oraz niepotrzebne konflikty. Nie powinno być na to zgody. Podczas demonstracji wręczymy mu ponad 50 000 podpisów obywateli. 

 

Dlaczego nowelizacja nadaje się do kosza?

Jest sprzeczna z wolą Polaków, ponieważ zagarnia naszą wspólną przestrzeń i nadaje myśliwym większe prawa niż właścicielom nieruchomości, na terenie których polują. Najnowsze badania CBOS pokazują, że 78,7% ankietowanych uważa, że nie powinno się karać ludzi za wejście na teren polowania a aż 81,1% nie zgadza się na tworzenie obwodów łowieckich na terenie prywatnym bez pytania o zgodę właściciela.

Nowelizacja nie uwzględnia koniecznych zmian zwiększających bezpieczeństwo ludzi i przyrody oraz zwiększająca dobrostan zwierząt: wprowadzenia obowiązku okresowych badań okulistycznych, psychologicznych i psychiatrycznych dla myśliwych, odsunięcia polowań od naszych domów, wprowadzenia zakazu udziału dzieci w polowaniach, wprowadzenia zakazu polowań zbiorowych i dokarmiania zwierząt, oraz strzelania toksyczną dla środowiska amunicją ołowianą.

 

Pora skończyć z mitem, że prawo łowieckie dotyczy tylko myśliwych. Dotyczy każdego Polaka (wpisz w wyszukiwarkę pomyliłem z dzikiem). Pora rozprawić się z myśliwskim lobby i stworzyć dobre prawo korzystne dla przyrody i wszystkich obywateli, przygotowane przez ekspertów oraz konsultowane ze społeczeństwem. 9 stycznia będziemy się tego domagać.

 

"Prace nad nowelizacją zaczęły się już w 2014 roku, jeszcze za rządów koalicji PO-PSL. Akcja „Stop Rzeczpospolitej Myśliwskiej” nie ma wymiaru politycznego lecz obnaża ponadpartyjny układ lobby myśliwskiego, które pisze ustawę dla swoich z pogwałceniem tak podstawowych praw obywateli, jak swobodny dostęp do lasów czy prawo do decydowania o wykorzystaniu własnej ziemi - mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot"

 

"Prezes Kaczyński wielokrotnie podkreślał swoją sympatię do zwierząt, dlatego mamy nadzieję, że nie pozwoli na przyjęcie ustawy, która uderzy w ich dobrostan. Wierzymy też, że jako patriota, któremu leży na sercu dobro polskiego dziedzictwa przyrodniczego nie pozwoli, by stało się ono zakładnikiem interesów i arogancji lobby myśliwskiego - mówi Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!

 

Organizatorem akcji jest Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Fundacja Viva!, Akcja Demokracja i koalicja Niech Żyją!

 

Wydarzenie na FB: http://bit.ly/2hK5uAT

Apel do prezesa Jarosława Kaczyńskiego: http://bit.ly/29N8yY4

 

Kontakt:
Radosław Ślusarczyk, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
tel. 660 538 329; e-mail:
 suchy@pracownia.org.pl
Cezary Wyszyński Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!
tel. 502 279 920, e-mail:
 cezary@viva.org.pl