Temat: Warszawa przeciwko legalizacji uboju rytualnego

Informacja prasowa, 19.11.2012 r.

Warszawa przeciwko legalizacji uboju rytualnego

Protest przeciwko planowanej legalizacji uboju religijnego bez ogłuszenia w Polsce odbędzie się w Warszawie w dniu 22 listopada. W zgromadzeniu, nad którym patronat objęła Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva!, weźmie udział ponad sto osób.

Ubój przez podrzynanie gardła i wykrwawianie bez pozbawienia świadomości jest zadawaniem zwierzęciu przedśmiertnych męczarni. Potwierdziły to kolejne raporty z obserwacji rzeczywistego przebiegu uboju rytualnego w rzeźniach, przygotowane przez międzynarodowe grupy ekspertów: raport Rady ds. Dobrostanu Zwierząt Gospodarskich (FAWC), przygotowany przez organizację doradzają brytyjskiemu Ministerstwu środowiska, żywności i Spraw Wiejskich, a także raport Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa żywności i raport z interdyscyplinarnego projektu Dialrel (2006-2010), przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej.

Ubój religijny zwierząt bez wcześniejszego ich ogłuszenia jest w Polsce niedozwolony od 2002 roku na mocy zmiany Ustawy o ochronie zwierząt. Pozory legalności nadawało mu jedynie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i RW z roku 2004, które wbrew ustawie zezwalało na rytualny ubój bez ogłuszenia. Dzięki działaniom organizacji ochrony zwierząt, Prokurator Generalny zaskarżył to rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego, który w dniu 27 listopada orzeknie w tej sprawie.

Toczy się również śledztwo przeciwko Ministrowi Rolnictwa i RW w sprawie przekroczenia uprawnień służbowych w związku z zezwoleniem na ubój bez ogłuszenia. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyły w tej sprawie organizacje ochrony zwierząt, m.in. Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva! i Ius Animalia.

Mimo to, zasłaniając się przepisami unijnymi oraz wolnością religijną, Ministerstwo Rolnictwa i RW nadal dąży do zalegalizowania gałęzi przemysłu, którą przez ostatnich osiem lat tworzyło i rozwijało, bazując na niezgodnych z prawem przepisach. Do końca roku w Polsce bez ogłuszenia zostanie zabitych kilkaset tysięcy krów. Mięso z tych zwierząt trafi m. in. do Izraela i Turcji.

Do protestu doprowadziła lekceważąca i nieuczciwa postawa Ministerstwa Rolnictwa i RW wobec obywateli i organizacji pozarządowych, sprzeciwiających się planowanej legalizacji uboju rytualnegomówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva!

Protest przeciwko planowanej legalizacji uboju rytualnego bez ogłuszenia rozpocznie się o godz. 13.00 przed budynkiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy ul. Wspólnej, po czym nastąpi przemarsz przed budynek Sejmu. Tam odbędzie się spotkanie z posłami popierającymi idee protestu.

Dodatkowe informacje:

Cezary Wyszyński cezary@viva.org.pl 0502 279 920 www.viva.org.pl