Temat: Stop rzezi kogucików

23 marca Fundacja Viva! złożyła pismo i 15 tysięcy podpisów pod petycją dotyczącą losu kogucików do Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy.

W Polsce każdego roku około 37 milionów piskląt zabija się w pierwszych trzech dniach ich życia, tylko dlatego, że urodziły się samcami. Nie znoszą jaj i nie przybierają na wadze wystarczająco dużo i szybko jak brojlery hodowane na mięso. Na fermach niosek koguciki zaraz po wykluciu traktowane są jak odpad, pomimo tego, że są to żywe i czujące istoty.

Wnosimy o wprowadzenie przepisów zakazujących maceracji i gazowania żywych piskląt oraz apelujemy, aby rząd wspierał metody rozpoznawania płci zarodka na bardzo wczesnym etapie rozwoju i dążył do jak najszybszego wprowadzenia takich metod w naszym kraju. - mówi Cezary Wyszyński prezes Fundacji Viva!.


Art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. stanowi, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Pomimo tego, pisklęta płci męskiej są zabijane w okrutny sposób. Najczęściej stosowanymi metodami uśmiercania kogucików jest gazowanie oraz maceracja czyli mielenie żywych, w pełni świadomych zwierząt. Metoda maceracji polega na stosowaniu szybkoobrotowych urządzeń o napędzie mechanicznym, wyposażonych w ostrza uśmiercające lub wystające elementy ze spienionego polistyrenu. Jadące na taśmie koguciki wpadają między ostrza, są cięte na kawałki, miażdżone, mielone żywcem. Drugi sposób czyli gazowanie polega na zamykaniu piskląt w szczelnych pojemnikach, a gdy pojemniki są już wypełnione wpuszcza się do nich dwutlenek węgla, który uśmierca pisklęta. Oba rozwiązania są stosowane przy produkcji wszystkich typów jaj (także zerówek). Tak okrutne praktyki nie powinny mieć miejsca w cywilizowanym kraju. 


Od stycznia 2022 roku we Francji oraz Niemczech zabijanie kurcząt płci męskiej będzie nielegalne. Szwajcaria w 2019 roku wprowadziła zakaz mielenia żywych piskląt w przemyśle jajczarskim. W Holandii i Niemczech już od kilku lat stosuje się m. in. technologię SELEGGT w niektórych wylęgarniach. - dodaje Łukasz Musiał koordynator kampanii Stopklatka


Dostępna jest technologia, która pozwala na rozpoznanie płci zarodka już w czwartej dobie inkubacji. Zastosowanie jej pozwoliłoby na segregację jaj i nie dopuściłoby do wyklucia piskląt płci męskiej, co zapobiegłoby uśmierceniu ich w okrutny sposób, najczęściej już w pierwszym dniu życia. Rozpoczęcie prac nad wdrożeniem nowych rozwiązań powinno nastąpić jak najszybciej, a maceracja i gazowanie powinny zostać prawnie zabronione. Takie zmiany pozwoliłyby uniknąć śmierci i cierpienia milionów zwierząt.Multimedia:

Link do video:

https://youtu.be/p2aUy1PQJ7I
https://youtu.be/_vLF55KcRSo
Link do petycji - http://stopklatka.org/stop-rzezi-kogucikow-----------------------------------------------------

Osoby do kontaktu: 

  • Łukasz Musiał - koordynator kampanii Stopklatka, tel. 503852209,
    e-mail: lukasz@viva.org.pl