Temat: Sieć E.Leclerc w ogniu krytyki z powodu sprzedawania żywych karpi.

Fundacja Alberta Schweitzera, Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! oraz Compassion Polska od kilku lat walczą o zakończenie sprzedaży żywych ryb w okresie przedświątecznym. Organizacje zdołały przekonać większość sklepów do rezygnacji z tej okrutnej praktyki, jednak E.Leclerc wciąż nie chce zdecydować się na ten ruch. Dlatego też dziś rozpoczyna się kampania informacyjna w tej sprawie. 


Fundacja Alberta Schweitzera, Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! oraz Compassion Polska dążą do całkowitej likwidacji okrutnej tradycji sprzedaży żywych karpi. Praktyka ta jest całkowicie sprzeczna z okresem świąt Bożego Narodzenia, które mają być czasem miłości i spokoju.    

“W poprzednich latach udokumentowaliśmy wiele sytuacji, w których dochodziło do niehumanitarnego traktowania karpi w sklepach E.Leclerc - mówi Cezary Wyszyński z Fundacji Viva -  firma zapewnia, że dokłada wszelkich starań, ale nie jest możliwe przeprowadzić intensywną sprzedaż żywych ryb w krótkim czasie przed świętami w sposób nie powodujący ich cierpienia. Jedynym wyjściem jest zaprzestanie tego rodzaju sprzedaży karpi.” 


Hasłem "Święta – czas miłości… i cierpienia. Nie sprzedawaj żywych karpi, E.Leclerc!" kampania chce wyraźnie pokazać, że sposób, w jaki traktowane są te ryby, jest dla nich torturą, a w kontekście świąt, które kojarzą się z czasem miłości i spokoju, ta sprzeczność z cierpieniem w tle jest jeszcze bardziej widoczna. Okrucieństwo jest najgorszym prezentem pod choinkę.   


Organizacje zaangażowane w walkę o prawa zwierząt mają nadzieję, że E.Leclerc posłucha swoich klientów i dołączy do grona sklepów, które zrezygnowały ze sprzedaży żywych ryb. Do tego czasu będzie trwała intensywna kampania oraz towarzyszące jej liczne wydarzenia i akcje informujące opinię publiczną o okrucieństwie związanym ze sprzedażą żywych ryb w sieci E.Leclerc. Czas zakończyć tę “tradycję”, która ma dość krótką historię związaną z niedoborami żywności w okresie PRL, i uwolnić zwierzęta od niepotrzebnego cierpienia. Święta Bożego Narodzenia nie powinny być czasem tortur.   


Strona internetowa kampanii:

www.leclerc-nie-sprzedawaj-zywych-karpi.pl 


O Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!


Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt zajmuje się walką o poprawę losu zwierząt. Ten cel realizuje przez cały wachlarz działań - od reagowania w przypadkach znęcania się nad zwierzętami i prowadzenia spraw w sądach przeciwko ich oprawcom, przez szkolenia instytucji państwowych, aż po prowadzenie zakrojonych na szeroką skalę kampanii i akcji informacyjnych propagujących etyczne traktowanie zwierząt. Fundacja zachęca także do adopcji zwierząt ze schronisk oraz piętnuje niehumanitarne i nieetyczne praktyki firm i osób prywatnych.


Kontakt:

Cezary Wyszyński

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

tel. 502279920

e-mail: cezary@viva.org.pl