Temat: Rozprawa apelacyjna precedensowego procesu o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad karpiami

 
Warszawa, 22.11.2019
Materiał prasowy Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!
 
 
W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Kaliszu odbędzie się rozprawa apelacyjna precedensowego procesu o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad karpiami. W grudniu ubiegłego roku Polskę obiegł wstrząsający film, na którym sprzedawca zabija karpie tępą gilotyną bez uprzedniego ogłuszenia ryb. Organa ścigania na zawiadomienie Fundacji Viva zareagowały błyskawicznie.
 
11 marca tego roku Sąd Rejonowy w Krotoszynie skazał Wojciecha Cz. na 3 miesiące bezwzględnego więzienia za okrutne zabijanie karpi na  miejskim targowisku. Mężczyzna przyznał się przed sądem do winy i tłumaczył, że zabijał karpie gilotyną bez ogłuszenia na wyraźne prośby klientów, którzy "cenią sobie mięso ryb zabitych w ten sposób". Tłumaczył, że kupujących było wielu, a w związku z tym – czasu na zabijanie ryb mało.
 
Sędzia Sądu Rejonowego w Krotoszynie uzasadniając wyrok na sali sądowej wyjaśniła, że bez wątpienia doszło do znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, a skazany jako rolnik powinien wiedzieć, że powszechnie obowiązuje przepis o ogłuszaniu zwierząt przed uśmierceniem. Wobec oskarżonego orzekła karę karę pozbawienia wolności, jednak w najniższym jej wymiarze, to jest 3 miesiące więzienia.
 
Apelację od wyroku złożył oskarżony, który wcześniej przyznał się do zarzucanego mu czynu, a także pełnomocniczka oskarżyciela posiłkowego, Fundacji Viva!, mecenas Katarzyna Topczewska. – W opinii Fundacji wyrok ten jest nieproporcjonalnie niski w stosunku do udowodnionego przed sądem w sposób bezapelacyjny przestępstwa znęcania się nad rybami ze szczególnym okrucieństwem – mówi adwokat Katarzyna Topczewska –Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat. W świetle tego 3 miesiące więzienia za tak okrutny i drastyczny czyn jest karą niewspółmierną. – dodaje.
 
Fundacja Viva! w apelacji od wyroku wniosła o podwyższenie kary bezwzględnego więzienia ze względu na drastyczność czynu oraz o orzeczenie wobec oskarżonego zakazu sprzedaży ryb. W opinii Fundacji Viva! sąd powinien wziąć pod uwagę postawę oskarżonego, który w czasie procesu nie wyraził żadnej skruchy.
 
Fundacja Viva od wielu lat prowadzi kampanię Krwawe Święta, która skupia się na sposobie traktowania ryb, głownie karpi, sprzedawanych żywych przed Bożym Narodzeniem w sklepach i na targowiskach. To, co wydarzyło się we wtorek, 11 grudnia 2018 roku, na targowisku w Krotoszynie wstrząsnęło nie tylko działaczami organizacji – sprawa była szeroko komentowana w mediach i portalach społecznościowych. – W tamten wtorek do Fundacji Viva wpłynęło kilkanaście maili z filmami i zdjęciami dotyczącymi sposobu traktowania ryb w sklepach i na targowiskach – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva! – Kiedy otwierałam ten nagrany w Krotoszynie byłam przekonana, że nic mnie nie zaskoczy. Myliłam się tak bardzo, że do dziś jest mi słabo na samą myśl o tym, co zobaczyłam. Mężczyzna w sposób absolutnie okrutny zabijał nieogłuszone ryby tępą gilotyną. Naprawdę nie dało się na to patrzeć – wspomina.
 
Fundacja Viva! o sprawie natychmiast powiadomiła policję w Krotoszynie. Ponieważ targowisko odbywało się tylko we wtorki i piątki aktywistom zależało, by stróże prawa nie dopuścili w kolejny dzień targowy do znęcania się nad karpiami. W piątek 14 grudnia policjanci pojawili się na targowisku i zatrzymali 59-letniego wówczas Wojciecha Cz., który był sprzedawcą z przesłanego do Vivy! filmu. Mężczyzna jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzut znęcania się nad karpiami ze szczególnym okrucieństwem. W błyskawicznym tempie akt oskarżenia trafił do sądu, który skazał oskarżonego na 3 miesiące bezwzględnego pozbawiania wolności.
 
Film z targowiska w Krotoszynie: https://www.facebook.com/fundacjaviva/videos/700690810332081/
 
Rozprawa apelacyjna odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Kaliszu 25 listopada 2019 roku o godz 10:30 w sali 251.
Rezygnacja z otrzymywania wiadomości lub uaktualnienie danych kontaktowych.