Temat: Rozpoczęła się wyjątkowa edycja 14. Tygodnia Wege

Rozpoczęła się wyjątkowa edycja 14. Tygodnia Wege

Najstarsza, a zarazem największa impreza promująca dietę roślinną w Polsce przeniosła się do sieci. Fundacja Viva! – organizator Tygodnia Wege – podkreśla, że to najlepszy moment na wypróbowanie diety roślinnej w trosce o własne zdrowie i naszą planetę.

Poprzednie edycje imprezy skupiały się głównie na wydarzeniach stacjonarnych w Warszawie na które obowiązywała darmowa rejestracja lub zakup biletu. Tegoroczny Tydzień Wege daje możliwość uczestnictwa z dowolnego miejsca w Polsce i na świecie, a wszystkie transmisje są darmowe. To również okazja, aby roślinne produkty od sponsorów trafiły do mieszkańców mniejszych miast i miejscowości, którzy wezmą udział w konkursach.

Na Facebooku fundacji (www.facebook.com/fundacjaviva) codziennie o 18.00 pojawiają się transmisje, których głównym celem jest promocja diety roślinnej i zdrowego stylu życia. Za nami pokaz gotowania Atelier Smaku, którzy zaprezentowali jak w domowym zaciszu przygotować pyszne dania roślinne wspierające odporność.

Przed nami m.in. wykłada Intensywna terapia kardiologiczna na Twoim talerzu doktora nauk medycznych Tomasza Jeżewskiego, oraz spotkanie Wegańska Rodzina podczas którego dietetyczki Katarzyna Rećko i Hanna Stolińska opowiedzą o wegańskiej ciąży i roślinnym żywieniu rodziny.
Nie lada gratką będzie też wirtualne spotkanie ze znanymi youtuberami i influencerami promującymi na swoich kanałach dietę roślinną – Orestesem Kowalskim, Karoliną Sobańską, Anną Sudol, Karoliną Gawrońską z bloga Savory or sweet i wegańskim kulturystą Adamem Kuncickim. O mięsnej planecie, czyli o tym, jak hodowla zwierząt na mięso i nabiał wpływa na Ziemię, opowie ekonomistka Monika Kuźniewska. Poruszymy również temat oleju palmowego, który przybliży dr hab. Andrzej Węgiel – pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, inicjator akcji „Nie jem palmowego. Chronię orangutany”.

Z okazji tegorocznej, wyjątkowej edycji Tygodnia Wege na stronie internetowej wydarzenia ukazał się darmowy  e-book z przepisami i ciekawostkami dietetycznymi oraz okolicznościowy plakat.

Więcej informacji: 


Rezygnacja z otrzymywania wiadomości lub uaktualnienie danych kontaktowych.