Temat: Przemoc na fermach norek w Polsce - kolejne nowe nagrania [informacja prasowa]

Przekazujemy Państwu video "Przemoc na fermach norek", zawierające drastyczne sceny rozgrywające się na fermach futrzarskich w województwie zachodniopomorskim w miejscowościach: Słajsino (inwestor Van Ansem), Wołowiec (poseł Andrzej Piątak) i Rościn (hodowca Kim Bennike). Materiały zostały nagrane w latach 2010-2012 i zawierają sceny okrutnego traktowania zwierząt przez pracowników: wyrywanie zębów kombinerkami, bicie, rzucanie, uderzanie norkami o klatki, noszenie za ogon, i inne. Materiał został dziś opublikowany przez Szczecińską Inicjatywę na Rzecz Zwierząt BASTA! działającą w ramach Koalicji na Rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt Futerkowych ANTYFUTRO.

W powyższej sprawie złożone zostanie powiadomienie do prokuratury o popełnienie przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.

Przypomnijmy, że w połowie listopada Stowarzyszenie Otwarte Klatki, działające w ramach Koalicji Antyfutro, opublikowało raport "Drapieżny biznes", przedstawiający rzeczywistość hodowli norki amerykańskiej na futro w Polsce. Materiały pochodzą z 2013 roku i ukazują warunki na przemysłowych fermach, należących do członków zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych: Rajmunda Gąsiorka i Wojciecha Wójcika.

Rok wcześniej zaprezentowano raport "Cena futra", zawierający dokumentację z 52 ferm lisów, jenotów i norek z całej Polski. Ujawnione też zostały skandaliczne warunki panujące na fermie należącej do posła Andrzeja Piątaka.

Analiza wszystkich materiałów ujawnia trudną do ukrycia prawdę: zwierzęta na fermach cierpią z powodu chorób, okaleczeń, stresu, braku przestrzeni, warunków sanitarnych, które naruszają obecne regulacje prawne. Do tego dochodzą kwestie zanieczyszczenia środowiska i utrudniania życia mieszkańcom pobliskich miejscowości, w związku z czym w Polsce trwa regularna walka przeciwko hodowlom – w województwie zachodniopomorskim m.in. w Przelewicach, Lipianach, Karsku, Modrzewiu, Rościnie.

Ujawnione dziś nagrania dają kolejny aspekt etyczny przeciwko fermom: świadome, celowe i rutynowe zadawanie bólu zwierzętom, traktowanym jak przedmioty dla wyładowania ludzkiej agresji.

Fundacja MRNRZ Viva! na bazie nagrań złożyła kilka zawiadomień do prokuratury ale wszystkie zostały umorzone a dokumentacja filmowa kompletnie nie wzięta pod uwagę w dochodzeniu.

Więcej informacji o kampanii: www.antyfutro.pl i www.basta.szczecin.pl

nagranie:

https://www.youtube.com/watch?v=WhwllQ_J9fM