Temat: Przemoc domowa dotyczy nie tylko ludzi - inspektorzy do spraw ochrony zwierząt Fundacji Viva! mają w dobie pandemii mnóstwo pracy.

Na TikToku pojawia się film, na którym dziewczyna znęca się nad małym kotkiem. Za chwilę do skrzynki Fundacji Viva! trafia kilkanaście maili w tej sprawie: „zróbcie coś, tak nie może być, uratujmy tego kota!”. Każdy oczekuje, że fundacja działająca na rzecz zwierząt nawet jeśli nie uratuje zwierzęcia, bo na ratunek bywa za późno, to przynajmniej dołoży starań, aby sprawca stanął przed sądem. 

Inspektorzy do spraw ochrony zwierząt mają pełne ręce roboty, odkąd Polki i Polacy spędzają więcej czasu w domach i szukają wytchnienia w rodzimych lasach i na działkach. Krzywda zwierząt stała się dla wielu osób bardziej widoczna. Kampanie społeczne przynoszą skutek, ludzie stali się bardziej uważni i chętniej reagują. To przekłada się bezpośrednio na liczbę zgłoszeń i alarmujących wiadomości z prośbą o pomoc dla zwierząt. 
Tylko w 2020 roku interweniowaliśmy 151 razy, uratowaliśmy 63 zwierzęta oraz braliśmy udział w 92 postępowaniach przed organami ścigania i urzędami.

Na szczęście wzrosło także zainteresowanie adopcjami, dzięki czemu w ubiegłym roku Fundacji Viva! udało się znaleźć nowe domy dla 2436 zwierząt. 
„Bez wątpienia cierpienie zwierząt staje się dla społeczeństwa coraz bardziej widoczne i coraz więcej osób reaguje na to zjawisko, zgłaszając takie sytuacje do właściwych podmiotów” - mówi Paweł Artyfikiewicz, koordynator grupy interwencyjnej Fundacji Viva! - „Najczęstszym rodzajem przypadków, w jakich przychodzi nam reagować jest zaniedbywanie zwierząt, czy to poprzez trzymanie ich w złych warunkach, czy nieleczenie poważnych chorób. Coraz więcej osób dostrzega cierpienie zwierząt w takich sytuacjach, ale również coraz więcej sądów uznaje takie zachowania wobec zwierząt za przestępstwo”. 

Fundacja Viva!, która od ponad 20 lat działa w Polsce na rzecz zwierząt, zmaga się jednak ze skutkami epidemii nie tylko pod względem finansowym, ale też organizacyjnym. Pandemiczne restrykcje zredukowały niemal do minimum działania offline, uniemożliwiając zbiórki doraźnych środków pomocy. Dotknęło to aktywistów Fundacji, którzy działają w terenie oraz inspektorów do spraw ochrony zwierząt: 
„To trudny czas dla naszych wolontariuszy i pracowników - nie możemy realizować dużej części naszych akcji skierowanych bezpośrednio do przechodniów. Byliśmy zmuszeni zrezygnować z organizacji wydarzeń, które stanowiły jedną z osi naszych działań. Pracując ze zwierzętami, nie możemy pozwolić sobie na przerwę. W Schronisku w Korabiewicach mamy na utrzymaniu niemal 500 zwierząt różnych gatunków. Tam opieka musi być zapewniona przez 24 godziny na dobę. Ona także wymaga ogromnych nakładów finansowych, których teraz po prostu brakuje” - mówi Anna Zielińska, wiceprezes Fundacji Viva!

Raz w roku mamy wyjątkową możliwość pomocy organizacjom pozarządowym całkowicie bezpłatnie. 1% podatku to szczególny rodzaj wsparcia, który nie generuje dla nas dodatkowych kosztów. To niewielka część podatków, którą państwo i tak pobiera od obywateli, z tą różnicą, że sami możemy zdecydować, komu fiskus przekaże nasze pieniądze. Jeśli sami nie podejmiemy decyzji, urzędnicy wybiorą za nas.

Rozliczenia podatkowe za 2020 rok wkrótce dobiegną końca – tylko do 30 kwietnia możemy wypełnić roczne zeznanie podatkowe i przekazać 1% podatku wybranej organizacji. 
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! przypomina, jak ważną rolę w finansowaniu działalności organizacji pozarządowych odgrywa ten rodzaj wsparcia. 

„Dla wielu fundacji i stowarzyszeń jest to główne źródło utrzymania i stabilna pomoc finansowa, od której często zależy ich dalsza działalność” - tłumaczy Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva! - „Utrzymując się z darowizn, szczególnie w dobie pandemii, OPP mają niełatwe zadanie realizowania swoich działań statutowych przy jednoczesnym niedostatku środków”. 
Pandemia uderzyła bowiem w działania organizacji pozarządowych zastępujących w tym obszarze działania administracji państwowej czy samorządowej, które zaniedbują lub nagminnie spychają na margines pomoc zwierzętom. W takiej sytuacji znalazła się między innymi Fundacja Viva!, której darczyńcy zmniejszyli lub wycofali swoje wsparcie, często wyjaśniając swoją decyzję sytuacją finansową pogorszoną przez pandemię.

Fundacja Viva! zachęca do wspierania inicjatyw na rzecz zwierząt – organizacji, które wypełniają ogromną lukę w polskim systemie opieki nad zwierzętami. Działając w swoim czasie wolnym, aktywiści niosą pomoc zaniedbanym psom i kotom, ratują okrutnie traktowane gryzonie i ptaki oraz interweniują w gospodarstwach, na wsiach i w centrach wielkich miast. 
Bez zaangażowania osób wrażliwych na krzywdę zwierząt o wielu sprawach nigdy byśmy nie usłyszeli, a sprawcy przemocy być może nigdy nie zostaliby ukarani. 
Dlatego tak ważne jest wsparcie organizacji pozarządowych działających w imieniu czworonogów – 1% może uratować tysiące istnień, pomoże znaleźć lepsze domy, zapewni pomoc weterynaryjną i wesprze walkę o prawa zwierząt w sądach. 

Zachęcamy do skorzystania z programu PITAX dostępnego na stronie www.1procent.viva.org.pl – to prosty i bezpieczny sposób rozliczenia PIT przy jednoczesnej pewności przekazania 1% na działania na rzecz zwierząt. Z listy dostępnej w programie możemy wybrać cel szczegółowy z zakresu działań Fundacji. Program działa w wersji online lub desktop i zawiera szczegółowy samouczek w formie wideo. 
Rozliczając się przy pomocy rządowej platformy pit.gov.pl, pamiętajmy o przekazaniu 1% podatku, wpisując numer KRS 0000135274.

Przypominamy, że również emeryci, którzy nie muszą składać PIT rocznego mogą przekazać 1% podatku, wypełniając i wysyłając do urzędu skarbowego formularz PIT OP. To bardzo prosty druk do wypełnienia samodzielnie. 

Więcej informacji o działalności Fundacji Viva! 

Kanały Fundacji: 

Facebook: 

Instagram: 

LinkedIn: 

Twitter: 

YouTube: 


Rezygnacja z otrzymywania wiadomości lub uaktualnienie danych kontaktowych.