Temat: Podczas konferencji o zwierzętach w Słupsku prezydent Biedroń podpisał "deklarację słupską na rzecz praw zwierząt".

9 listopada 2016 r. w Słupsku w Słupskim Inkubatorze Technologicznym Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Miasto Słupsk zorganizowały konferencję “Słupsk – tu zwierzęta mają głos!” poświęconą tematyce ochrony zwierząt w miastach i gminach. Patronatem objął ją Prezydent Miasta Słupska, Robert Biedroń. Spotkanie miało na celu upowszechnianie dobrych praktyk samorządowych w zakresie dbałości o dobrostan zwierząt oraz prezentację najnowszych, europejskich i światowych, trendów w ochronie zwierząt.

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli, Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, Rzecznika Praw Obywatelskich czy holenderskiej Fundacji Nicolaasa G. Pierson’a.

Dlaczego jesteśmy przeciw przemysłowej hodowli zwierząt? Czy cyrk bez zwierząt jest możliwy? Jak zapewnić wszystkim bezdomnym zwierzętom dom? Czy dieta oparta na produktach roślinnych może być strategią samorządu? Wreszcie – jakie wyzwania stoją przed ustawodawcą w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt i jaka powinna być rola samorządów w propagowaniu etycznej postawy obywateli wobec zwierząt? Na te wszystkie pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas pierwszej takiej konferencji w Polsce: „Słupsk – tu zwierzęta mają głos”.

Miasto Słupsk, na którego czele stoi prezydent Robert Biedroń, wyznacza dziś w Polsce nowe kierunki i standardy samorządowe. „Słupski” sposób zarządzania miastem jest wzorem dla wielu samorządowców z całego kraju. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że podstawą jest tu słuchanie obywateli i wysokie standardy etyczne. Władze miasta promują więc także właściwe etycznie postawy wobec zwierząt poprzez wprowadzenie zakazu wynajmu miejskich terenów cyrkom wykorzystującym zwierzęta czy na przykład – promowanie diety roślinnej.

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt VIVA! od wielu lat nie tylko ratuje zwierzęta, ale pracuje nad zmianami w przepisach ich dotyczących i promuje etyczną, roślinną dietę. Podczas swoich działań często współpracuje nie tylko z parlamentarzystami czy organami ścigania, ale także z samorządami. Dziś pod opieką fundacji pozostaje kilka tysięcy zwierząt.

Uczestnicy konferencji podpisali “Deklarację słupska na rzecz praw zwierząt”, która kończy się słowami “deklarujemy wolę do wprowadzania w naszych miastach rozwiązań,które  wzmacniają dobrostan zwierząt domowych i żyjących dziko”.

Na facebookowym profilu Fundacji Viva prowadziliśmy transmisję wydarzenia, która została obejrzana przez ponad 50.000 osób!

Wideo z konferencji (3 części):
www.facebook.com/fundacjaviva/videos/1429973353699028/

www.facebook.com/fundacjaviva/videos/1430252297004467/
www.facebook.com/MiastoSlupsk/videos/1146449845411006/

Zdjęcia - w tym zdjęcia deklaracji z podpisami:

https://we.tl/wzqqpYyjYp

Kontakt: cezary@viva.org.pl 502279920,