Temat: Półmetek XII Tygodnia Wege - zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach!

Za nami połowa XII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Wege największej i najstarszej imprezy promującej wegetarianizm i weganizm w Polsce. Tegoroczna edycja wystartowała 12 maja i objęła wiele wydarzeń na terenie Warszawy oraz kilkunastu innych miast w całej Polsce.

W ramach tegorocznego Tygodnia Wege we współpracy z ProVeg Polska zorganizowaliśmy pierwsze w Polsce dwudniowe targi wegańskie – Veggie World. To jedne z największych i najstarszych targów europejskich, odbywających się obecnie już w 13 europejskich miastach takich jak Paryż, Barcelona, Bruksela, Zurych, Londyn, Monachium czy Berlin – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!. Podczas targów poza stoiskami uginającymi się od wegańskiej żywności, odzieży i innych roślinnych produktów gościliśmy m.in.  Melanie Joy – psycholożkę, aktywistkę i autorkę książek o weganizmie, znane polskie vloggerki – Karolinę Sobańską i Juszes oraz Malkę Kafkę – wegańską restauratorkę.

12 maja odbyła się także uroczysta Gala Magazynu Vege, w trakcie której nastąpiło przyznanie „Znaków V” i Grand Prix Vege. Odznaczenie w tym roku powędrowało do rąk znanego rapera, Jarosława Jaruszewskiego BISZA. Galę uświetnił występ Alicji Janosz.


Tydzień Wege to także ciekawe debaty z udziałem znanych osób. We wtorek o codziennych wyborach, które przyczyniają się do poprawy losu zwierząt, rozmawialiśmy z wokalistką Kasią Moś, aktorką Moniką Mrozowską i lekarzem weterynarii Dorotą Sumińską. Do tej pory debatę na fanpage’u Fundacji obejrzało około 30 tysięcy osób.


Kolejnym ważnym punktem tegorocznej edycji Tygodnia Wege był transmitowany online pokaz kulinarny, w którym wzięli udział Katarzyna Gubała – wieloletnia redaktor naczelna magazynu Slowly Veggie, autorka książek, Malka Kafka – właścicielka restauracji Tel Aviv Food & Wine, autorka książki „GOD FOOD – Boska kuchnia Malki Kafki” oraz Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski – ultramaratończycy, autorzy książek i założyciele Run Vegan organizującego Bieg Wegański i Gorce Ultra-Trail.


W kolejnych dniach odbędzie się jeszcze wiele wydarzeń. 18 maja podczas spotkania Jak nabiał wpływa na Twój organizm z dietetykiem Małgorzatą Sobczyk oraz lekarzem ortopedą Piotrem Tarkowskim w Warsztacie przy pl. Konstytucji porozmawiamy o mleku krowim i spróbujemy roślinnych zamienników nabiału.

19 maja odbędzie się debata WegeMoc – dieta roślinna w sporcie z udziałem sportowców trenujących na diecie roślinnej – m.in. z Emilem Stanisławskim z veganworkout.pl, ultramaratonistką Violettą Domaradzką i brązową medalistką olimpijską, pięcioboistką Oktawią Nowacką.

Tydzień Wege zakończymy w Warszawie 20 maja 8. edycją Biegu Wegańskiego, łączącego radość biegania ze smakami kuchni roślinnej. W programie kilka dystansów biegowych, targ z żywnością wegańską i cykl wykładów.

Tydzień Wege kierujemy nie tylko do wegetarian i wegan, ale też – a może przede wszystkim – do osób, które chciałyby zrobić coś dobrego dla zwierząt, planety i dla samych siebie – podkreśla Magdalena Góra.


Szczegółowy program Ogólnopolskiego Tygodnia Wege znajduje się na stronie www.tydzienwege.pl


Dodatkowe informacje:

Magdalena Góra, tel 661054866, e-mail: magda.j@viva.org.pl