Temat: Ostatnia rozprawa przeciwko byłej kierowniczce Schroniska w Korabiewicach

8 grudnia 2015 r. w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie o godz. 9.00 odbędzie się ostatnia rozprawa oskarżonej Magdaleny Sz., byłej właścicielki schroniska w Korabiewicach. Magdalena Sz. została oskarżona przez Prokuraturę Rejonową w Żyrardowie o to, że w okresie od marca 2004 r. do 23 marca 2011 r. znęcała się nad przebywającymi w schronisku psami i kotami poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym stanie rażącego niechlujstwa, w stanie zaniedbania, nie zapewniając im dostępu do wody i niezbędnej opieki weterynaryjnej.

Oprócz niej na ławie oskarżonych zasiada Barbara K., była pracownica schroniska oraz Waldemar G., który wyłapywał bezdomne zwierzęta i dostarczał je do schroniska, kiedy właścicielką była Magdalena Sz. Barbara K. usłyszała zarzut znęcania się nad kotami, natomiast Waldemar G. zarzut kierowania gróźb karalnych wobec wolontariuszy Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

Fundacja Viva! występuje jako oskarżyciel posiłkowy w niniejszej sprawie.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych im czynów.

Sprawa przed Sądem Rejonowym toczy się od 2 lat. Przesłuchano ponad 60 świadków, m.in. byłych wolontariuszy i pracowników schroniska.

„Sprawa ma charakter precedensowy. Zarzuty dotyczą znęcania się nad nieustaloną liczbą zwierząt  w okresie aż 7 lat. Sprawa może dotyczyć setek lub nawet tysięcy zwierząt” – mówi adw. Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

„Byli pracownicy i wolontariusze schroniska złożyli przed sądem zeznania, w których szczegółowo opisali gehennę zwierząt. Mamy nadzieję, że sąd weźmie pod uwagę ogrom tego cierpienia i wymierzy sprawcom surowe kary” – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!.

Na początku 2012 r. Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! wykupiła teren schroniska w Korabiewicach wraz ze wszystkimi znajdującymi się tam zwierzętami. W schronisku znajdowało się wtedy ponad 500 psów. Zwierzęta zostały otoczone właściwą opieką, większości z nich udało się odnaleźć nowe domy, a schronisko przeszło gruntowny remont.

Więcej informacji o obecnej sytuacji w schronisku można znaleźć na stronie www.schronisko.info.pl

Kontakt: adw. Katarzyna Topczewska tel. 792 229 992, cezary@viva.org.pl Cezary Wyszyński 502279920