Temat: Ostatnia Manifestacja w sprawie Uboju Rytualnego - 11 lipca. Dzień później głosowanie w Sejmie.

 Warszawa, dnia 8 lipca 2013

 

 Informacja prasowa:

Czwarta manifestacja przeciwko legalizacji uboju rytualnego odbędzie się w czwartek, 11 lipca o godz. 15.00 przed Sejmem

Sejmowe głosowanie nad zmianą Ustawy o ochronie zwierząt w sposób, który przywraca zabronione obecnie zabijanie zwierząt bez ogłuszania, odbędzie się prawdopodobnie 12 lipca. Dlatego dzień wcześniej – 11 lipca o godz. 15:00 – przed siedzibą Sejmu odbędzie się czwarta już z kolei manifestacja przeciwko zmianom w tej ustawie.

Ubój zwierząt bez wcześniejszego ich ogłuszenia jest w Polsce niedozwolony od 2002 roku na mocy Ustawy o ochronie zwierząt. Sprzeczne z tą Ustawą rozporządzenie Ministra Rolnictwa i RW zostało uchylone przez Trybunał Konstytucyjny, a obowiązujące obecnie rozporządzenie unijne pozwala krajom członkowskim na zachowanie wyższych standardów.

Rządowy projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt zezwala na zabijanie  zwierząt bez ogłuszania. Projekt ten przeszedł przez sejmową Komisję Rolnictwa, która wprowadziła jedynie nakaz zgłaszania uboju rytualnego dowolnej liczby zwierząt. Nie wprowadziła jednak żadnego złagodzenia jego procedury, a nawet nie ograniczyła jej zastosowania na potrzeby zarejestrowanych wyznań.

 ̶  Projekt rządowy przywraca masową kaźń zwierząt, której wg badań opinii publicznej sprzeciwia się nawet 65 procent polskiego społeczeństwa  ̶  tłumaczy Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

 ̶  Zalegalizowanie uboju bez ogłuszania byłoby pogwałceniem moralności publicznej. Nie ma i nie może być usprawiedliwienia dla zadawania dodatkowych cierpień zwierzętom zabijanym dla naszej korzyści – dodaje prof. dr hab. Andrzej Elżanowski, członek ZG Polskiego Towarzystwa Etycznego.

 Dzień wcześniej, 10 lipca, do Warszawy zjadą się zwolennicy uboju rytualnego.

 ̶ Zwolennicy uboju rytualnego, wspierani przez przemysł mięsny, liczą na to, że w wakacje nasz opór osłabnie na tyle, że uda się im  przeciągnąć na swoją stronę kilku niezdecydowanych posłów  ̶  Cezary Wyszyński, prezes Fundacji VIVA! Akcja dla Zwierząt.
 ̶ Dlatego jeszcze mocniej musimy zamanifestować nasz sprzeciw.
Przesuniecie terminu ostatniego głosowania nad zmianami było spowodowane m.in. dużą liczbą osób, które protestowały przeciwko tym zmianom.

 – Na manifestację zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętny los zwierząt i którzy chcą zademonstrować swoje niezadowolenie z powodu niedotrzymywania przez rząd obietnicy wprowadzenia najbardziej restrykcyjnych ograniczeń uboju rytualnego w Europie  ̶  dodaje Ewa Gebert, Prezes OTOZ-Animals.

 

Protest rozpocznie się o godz. 15.00 przed Sejmem przy ulicy Wiejskiej. Organizatorzy manifestacji mogą pomoc z  transportem osobom spoza Warszawy, które chciałyby dotrzeć na manifestację.

 

Dodatkowe informacje:

Cezary Wyszyński, Fundacja Viva!Tel. 502 279 920, E-mail: cezary@viva.org.pl

Ewa Gebert, OTOZ Animals, Tel.513177173, E-mail e.gebert@otoz.pl