Temat: Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu już wkrótce! 12-18 maja

Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu już wkrótce!

Wykłady, warsztaty, pokazy gotowania, degustacje, projekcje filmów, treningi sportowe i kiermasze wegańskich smakołyków. 12 maja ruszają huczne obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu!

Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu to największa i najstarsza impreza promującą wegetarianizm w Polsce. Wydarzenie jest organizowane już od ośmiu lat przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! Impreza ma na celu popularyzację zdrowych nawyków żywieniowych wśród Polaków, przybliżenie im idei wegetarianizmu, a także zwrócenie uwagi na sytuację zwierząt wykorzystywanych do produkcji żywności.

W tym roku Fundacja Viva! i magazyn „Vege” przygotowały wiele ciekawych wykładów, warsztatów, pokazów gotowania, trening dla biegaczy, piknik rodzinny i wielki targ produktów wegańskich oraz ogólnopolską premierę filmu „Live and Let Live”. Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan warszawskich obchodów imprezy.

Tydzień Wegetarianizmu rozpocznie przewrotny happening, który ma przyciągnąć uwagę dziennikarzy. W poniedziałek, 12 maja, w samo południe na placyku przy stacji metra Centrum pojawi się tajemniczy namiot. Każda chętna osoba uda się z nami do specjalnej kabiny filmowej w namiocie, w której będzie można obejrzeć 4-min. filmik ukazujący to, co dzieje się ze zwierzętami, zanim trafią do naszej lodówki. Wszyscy uczestnicy happeningu otrzymają od Fundacji Viva! pakiet broszur informacyjnych o wegetarianizmie oraz wegański poczęstunek.

O 17.30 w Pałacu Kultury i Nauki, w Barze Studio, obędzie się gala „Vege”, na której rozdamy znaczki „V” dla produktów i usług przyjaznych wegetarianom. Wręczymy również statuetkę Grand-Prix Vege! W tym roku otrzyma ją zespół Hunter, który wywołał w zeszłym roku burzę medialną nakręconym w rzeźni teledyskiem „Imperium Uboju”. Oprawę artystyczną zapewni brazylijski zespół Bloco Central. Galę poprowadzi Agnieszka Szulim.

Wtorek (13 maja) będzie poświęcony naukowym aspektom diety wegetariańskiej z perspektywy zdrowotnej. O godz. 18.00 w Szkole Głównej Handlowej odbędzie się wykład „Cukrzyca – cichy zabójca – jak go pokonać?”. Lek. med. Grażyna Kuczek, która od lat leczy dietą swoich pacjentów w Polsce i Stanach Zjednoczonych, odpowie na pytanie, czy dieta może uchronić przed cukrzycą, na którą cierpi obecnie prawie 300 mln osób. Dr Kuczek przedstawi również wyniki najnowszych badań, które sugerują, że odpowiednia dieta może cofnąć zmiany w już rozwiniętej cukrzycy.

Więcej informacji: http://vege.com.pl/zdrowie-2/cukrzyca-cichy-zabojca-jak-go-pokonac-zapraszamy-na-wyklad.html

14 maja w warszawskim kinie Muranów odbędzie się długo wyczekiwana, ogólnopolska premiera filmu „Live and Let Live” oraz debeta i spotkanie z reżyserem.

http://vege.com.pl/kultura/jesli-rzeznik-mogl-zostac-weganinem.html

W czwartek (15 maja) znów zaprosimy Was do Pałacu Kultury i Nauki. Tym razem na niezwykły wykład prof. Wojciecha Pisuli „O świniach, które grały na komputerze”. Profesor opowie o bogatym życiu wewnętrznym i skomplikowanej psychice zwierząt gospodarskich, które są zwykle redukowane do roli bezuczuciowych maszyn. Przedstawi najnowsze badania, z których wynika m.in. że krowy zawiązują silne przyjaźnie, a świnie wypadają w grach komputerowych lepiej od psów, szympansów i trzyletnich dzieci.

Więcej informacji: http://vege.com.pl/zwierzeta/o-swini-ktora-grala-na-komputerze-czyli-czego-nie-wiemy-o-zachowaniu-zwierzat-gospodarskich.html

 

Piątek (16 maja) będzie poświęcony zależnościom między zachowaniem człowieka a jego dietą. Joanna Bylinka, psycholog , psychoterapeutka i doktorantka na Wydziale Psychologii UW opowie o tym, jakie znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania mózgu ma odżywianie, a także co ma wspólnego dieta z naszym nastrojem, skłonnością do agresji i zdrowiem psychicznym. Wykład odbędzie się o godz. 17.30 w Warsztacie przy pl. Konstytucji 4.

Więcej informacji: http://vege.com.pl/zdrowie-2/jedzenie-ma-znaczenie-o-zaleznosciach-miedzy-zachowaniem-czlowieka-i-jego-dieta.html

Sobota (17 maja) to dzień sportowy podzielony na część praktyczną i teoretyczną. O godz. 11.00 w Lasku Kabackim Iwona Ludwinek, wieloletnia biegaczka klubu Vege Runners i dawna redaktorka działu sportowego magazynu „Vege”, poprowadzi trening biegowy dla początkujących. O godz. 14.00 przeniesiemy się do Pałacu Kultury i Nauki. W Barze Studio triatlonista, Adam Sułowski, autor wegańskiego bloga sportowego StrąkMan.com, opowie o sporcie, treningu, odżywianiu, barierach, stylu życia i przygotowaniach do najtrudniejszego triatlonu na świecie.

Więcej informacji: http://vege.com.pl/sport/ultra-opowiesc-o-sporcie.html

Ostatni dzień Tygodnia Wegetarianizmu będzie poświęcony na… relaks! W Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego odbędzie się Piknik Rodzinny oraz Wielki Wege-Targ w godzinach 10.00-18.00. Imprezie towarzyszyć będzie mnóstwo atrakcji. Dorota Sumińska przeczyta dzieciom książeczkę „Dlaczego nie jemy zwierząt” Ruby Roth, a nasi wolontariusze poprowadzą niezwykłe warsztaty: rysowania, malowania buziek, gotowania, robotyki oraz skręcania zwierzątek z baloników. Po warsztatach dla najmłodszych przyjdzie czas na coś dla trochę starszych – Cooking Clash, czyli zawody w wegańskim gotowaniu. Pięć drużyn składających się z pasjonatów kuchni roślinnej przygotuje dla gości darmowy wegański poczęstunek. 

Na targu, na dziedzińcu Fortu, będzie można zakupić wegańskie smakołyki (np. wegańskie żółte sery w wielu smakach!), ciepłe dania roślinne, słodkie wypieki, ekologiczne owoce i warzywa, wegańskie kosmetyki, książki kucharskie oraz książki o zdrowej diecie, sporcie i etyce, rękodzieło i ekologiczne zabawki, a także zrobić sobie wegański tatuaż z henny!

http://vege.com.pl/aktualnosci/wielkie-wege-targ-i-piknik-rodzinny.html

Imprezy Tygodnia Wegetarianizmu odbywają się również m.in. w Bydgoszczy, Kołobrzegu, Krakowie, Opolu, Łodzi, Toruniu i Włocławku.

Szczegółowy plan wydarzeń w całej Polsce na stronie: tydzienwege.pl

Patroni medialni:

„Gazeta Stołeczna – Co Jest Grane”

„Wegetariański Świat”

Radio Dla Ciebie

Newsfix

Family Sport Channel

Portal Wegemaluch.pl

Portal Wegetarianie.pl

 

Spoty:

http://www.youtube.com/watch?v=xmpdTiD4pIc&list=HL1398255144

https://www.youtube.com/watch?v=Q4lO3AOqNUM

Wydarzenie na facebooku:

https://www.facebook.com/events/280086375501633/

Kontakt dla mediów: Urszula Rzeszutek, 790102279, ula@viva.org.pl.