Temat: Ogólnopolski Dzień Bez Futra - akcja Fundacji Viva.

Ogólnopolski Dzień Bez Futra - akcja Fundacji Viva.

19 listopada ruszają ogólnopolskie akcje Fundacji Viva z okazji Dnia Bez Futra. Wolontariusze fundacji z 17 miast w Polsce wyjdą na ulice, aby przybliżyć przechodniom, jak wygląda rzeczywistość na polskich fermach futrzarskich. Ponad 400 osób zamówiło także bezpłatne ulotki, które rozdadzą w swoich miejscowościach, szkołach i pracach.

Aktywiści Vivy podkreślają, że Polska jest europejskim zagłębiem ferm futrzarskich. - W naszym kraju zabija się na futro co roku prawie 8 milionów zwierząt. Norki, lisy i jenoty żyją w  bardzo małych klatkach, często chorują, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Po kilkumiesięcznej udręce czeka je okrutna śmierć poprzez porażenie prądem lub zagazowanie. - mówi Cezary Wyszyński z Vivy.

Społeczne śledztwa Vivy wykazały, że podobnie jak na całym świecie polskie fermy futerkowe to piekło dla zwierząt, nad którym nikt nie ma realnej kontroli. - Hodowla zwierząt futerkowych jest również szkodliwa dla środowiska - odchody zwierząt zatruwają lokalną glebę i wodę. Poza tym norki, które uciekają z ferm, zagrażają i z czasem wypierają nasze rodzime gatunki zwierząt. - podkreśla Magdalena Góra z Vivy.

Od 2011 roku Viva czynnie walczy o wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Za wprowadzeniem zakazu są nie tylko obrońcy zwierząt, ale też mieszkańcy miejscowości, w których są fermy. Niestety okrutnego biznesu broni  wpływowe lobby, które blokuje prace nad obywatelskimi inicjatywami.

Fundacja Viva nakręciła pierwszy w Polsce pełnometrażowy film o przemyśle futrzarskim pt. "Jutro będzie futro”, obecnie kończy prace nad obszernym raportem o polskim futrzarstwie.

Akcje uliczne z okazji Dnia Bez Futra odbędą się w następujących ośrodkach lokalnych Vivy: Białystok, Gdańsk, Katowice, Kraków, Leszno, Lublin, Łódź, Ostrołęka, Piła, Poznań, Rzeszów, Słupsk, Stargard, Warszawa, Wrocław, Zawiercie, Zielona Góra.


Kontakt: magda.j@viva.org.pl tel 661054866 Magdalena Góra

Więcej informacji:

www.facebook.com/vivajutrobedziefutro  

http://antyfutro.pl/