Temat: Nowy uśmiech uratowanego z cyrku misia Baloo na nowym wybiegu

Nowy uśmiech misia Baloo na nowym wybiegu

 

Niedźwiadek Baloo, którego Fundacja VIVA odebrała w lipcu 2016 roku z jednego z polskich cyrków, przeszedł skomplikowany zabieg leczenia zębów. Po nim obudził się na nowym leśnym wybiegu, wybudowanym przez Ogród Zoologiczny w Poznaniu, na którym ma do dyspozycji basen, który ułatwi jego rehabilitację.

 

4-letni niedźwiedź Baloo został odebrany z cyrku w lipcu tego roku ze względu na zagrożenie jego życia i zdrowia przez Fundację Viva, przy wsparciu mecenas Katarzyny Topczewskiej i specjalistów z poznańskiego ZOO. Jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych Baloo był stan jego zębów. Już podczas pierwszych badań, 2 dni po interwencji w cyrku, okazało się że miś ma wyłamane górne kły, a w nich ogromną próchnicę i otwarte kanały zębowe. – Od razu rozpoczęliśmy starania o sprowadzenia do Baloo najlepszych stomatologów – mówi Małgorzata Chodyła, rzeczniczka prasowa poznańskiego Ogrodu Zoologicznego – Na specjalistów z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research musieliśmy czekać do momentu, kiedy będzie gotowy nowy wybieg dla Baloo. Chcieliśmy od razu po zabiegu przenieść go do nowego domu – dodaje.

 

Leczenie zębów u niedźwiedzia to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Dr Julia Bohner, która badała Baloo w lipcu, pełniła rolę anestezjologa oraz przeprowadziła badania kontrolne, w tym RTG i USG. Natomiast zęby misia leczył dr Marc Loose – lekarz stomatolog, który w ciągu ostatnich 10 lat wyleczył zęby około 600 niedźwiedzi z całego świata. – Dentysta i jego asystentka chyba 3 razy pytali nas ile Baloo ma lat – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji VIVA – Nie chcieli wierzyć, że to 4-letni niedźwiadek. Stan zębów wskazywał na coś zupełnie innego… Ale kiedy wyjaśniliśmy im, że Baloo w cyrku karmiony był popcornem i bitą śmietaną, wszystko stało się dla nich jasne – tłumaczy.

 

Zabieg trwał 3 godziny – w tym czasie dentysta wyleczył 4 zęby niedźwiedzia. Górne kły, które były w najgorszym stanie, trzeba było leczyć kanałowo. Następnie wypełniono je materiałem światłoutwardzalnym – dokładnie takim samym, jak w przypadku leczenia zębów u ludzi. Niestety Baloo nie mógł być zbyt długo w narkozie, w związku z czym dentysta wyleczył tylko zęby wymagające pilnej interwencji. – Dokładanie tak jak u ludzi otwarte kanały zębowe mogły doprowadzić u Baloo do stanów zapalnych szczęki, a później nawet całego organizmu – tłumaczy Anna Plaszczyk – Okazało się, że zabieg został przeprowadzony w porę, ale gdybyśmy nie odebrali niedźwiedzia z cyrku – nie wiadomo jak by się to dla niego skończyło… Stomatolog potwierdził, że Baloo nigdy nie miał leczonego żadnego z zębów, a ich zły stan jest wynikiem długotrwałych zaniedbań – tłumaczy. Kolejne zęby Baloo będzie miał leczone wiosną, po okresie zimowym, kiedy to niedźwiedzie mają obniżoną odporność i spowolniony metabolizm.

 

Baloo po zabiegu został przeniesiony na nowy wybieg, wybudowany specjalnie dla niego przez poznański Ogród Zoologiczny. – Na nowym wybiegu Baloo ma do dyspozycji swój własny kawałek lasu, basen kąpielowy, zabawki i gawrę – mówi Małgorzata Chodyła – Na razie jest to ciągle wybieg rehabilitacyjny o powierzchni 400 metrów kwadratowych. Jego powierzchnia będzie powiększana stosownie do polepszającej się kondycji Baloo – podkreśla.

 

Pierwszy spacer Baloo po nowym wybiegu wzbudził wiele emocji – nie tylko w samym niedźwiedziu, ale też we wszystkich obserwatorach. – Baloo w ciągu pierwszych 15 minut zdążył pobiegać, odszukać ukryte na wybiegu smakołyki i odkryć nowe zabawki – mówi Anna Plaszczyk – Ale najwięcej emocji było, kiedy wszedł po raz pierwszy do swojego nowego basenu. Podejrzewaliśmy, że będzie się z niego cieszył, bo już wcześniej uwielbiał taplać się w kałużach czy wychlapywać wodę z poidła. Ale takiej reakcji chyba nikt się nie spodziewał. Baloo wszedł do basenu bez najmniejszego strachu, uderzał łapami w wodę, chlapał, kładł się w niej. Obserwując to miałam łzy w oczach. To były łzy szczęścia, że dzięki nam zmieniło się życie tego niedźwiadka – dodaje. Szczęście jest tym większe, że Baloo w ZOO nabrał masy i powoli odbudowuje mięśnie, będące w zaniku po pobycie w cyrku.

Nowy wybieg Baloo znajduje się obok niedźwiedziarni. Przy odrobinie szczęścia każdy odwiedzający poznański Ogród Zoologiczny będzie mógł obserwować jak niedźwiedź poznaje swój nowy dom.

 
Więcej informacji: Anna Plaszczyk a.plaszczyk@viva.org.pl
Zdjęcia: https://www.wetransfer.com/downloads/ae913b370575b0889274394d836fcd4320161005111414/e32ec8066a827fbd6a1caf5365096b2f20161005111414/56def4
FILM: https://www.wetransfer.com/downloads/90cf00a86e5bfe29460a493f37e7b4c320161005110546/adeea2c27cae7f825ad4e15642fd944020161005110546/ef6efb