Temat: Nietypowa wystawa zdjęć na Nowym Świecie!

Nietypowa wystawa zdjęć na Nowym Świecie!

Okna kamienicy położonej przy Nowym Świecie 37 stały się najbardziej nietypową galerią sztuki w Warszawie.  Zaciekawieni przechodnie zatrzymują się zaskoczeni tematem ekspozycji. Tym razem dotyczy ona zwierząt! Wcześniej w tym miejscu można było podziwiać zdjęcia związane z innymi problemami społecznymi.

Na zdjęciach z Nowego Świata znajdują się zwierzęta – podopieczni prowadzonego przez Fundację Viva Schroniska w Korabiewicach. Placówka ta pełni rolę schroniska dla zwierząt, ale również instytucji edukacyjnej, w której odwiedzający ją młodzi ludzie mogą dowiedzieć się czegoś więcej o zwierzętach. O ich potrzebach i często trudnym losie, który spotyka je z często z winy człowieka – w chowie przemysłowym, rozrywce czy przemyśle odzieżowym. W Korabiewicach zwierzęta mają swoje imiona, a ich opiekunowie znają ich charaktery i usposobienia.

– Wystawa PARDON to mój protest przeciwko przedmiotowemu traktowaniu zwierząt. Odkąd pamiętam mam w sobie niezgodę na okrucieństwo, z jakim ludzie potrafią odnosić się nie tylko do siebie nawzajem, ale również do innych istot – powiedziała autorka wystawy, Karolina Fender Noińska.

Z dobrostanem zwierząt związanych jest wiele problemów. W grudniu jest to na przykład kupowanie zwierząt w prezencie, które często kończy się porzuceniem zwierzęcia, które po dorośnięciu wymaga coraz większych nakładów czasu, pracy i środków. Fajerwerki to kolejna sprawa, na którą należy zwrócić uwagę. Fajerwerkowe wybuchy to nie tylko kilka minut w okolicach północy 31 grudnia. Obecnie to kanonada, która zaczyna się na początku grudnia, a kończy w połowie stycznia. Jej ofiarami padają nie tylko psy czy koty, ale również dzikie ptaki.


Wystawa ma również zwrócić uwagę na kolejne problemy zwierząt, o których na co dzień nie myślą konsumenci. Jest to chów przemysłowy zwierząt, który nie tylko jest zagrożeniem dla zwierząt, co oczywiste, ale również dla lokalnych społeczności, środowiska i dzikiej przyrody – z czego wiele osób sobie nie zdaje sprawy.

Cezary Wyszyński z fundacji Viva twierdzi: “Mieszkańcy miast często nie mają okazji zobaczyć zwierząt takich jak świnie czy krowy w innym kontekście, niż produkty spożywcze czy odzieżowe. Tymczasem potrzebna jest edukacja, która pokaże rzeczywistość z nimi związaną, ich naturalne potrzeby gatunkowe i to, w jaki sposób wybory konsumenckie wpływają na ich życie.”

Zdjęcia będą wisiały w oknach kamienicy do końca marca 2017r.

www.viva.org.pl/wystawa

kontakt: Cezary Wyszyński, cezary@viva.org.pl 502279920--

Organizatorem wystawy jest Fundacja Nowy Świat 37, założona przez warszawską adwokat Joannę Karniol. Misją Fundacji jest przywracanie ulicy Nowy Świat jej dawnego, barwnego charakteru miejsca, w którym działalność społeczna i artystyczna spotyka się z handlem i lokalnym rzemiosłem. www.fns37.pl--
Karolina fender Noińska - reżyser, autorka i spiritus movens projektu JAJKOFILM. W 2011 roku w ramach kampanii „Niewidomi już widoczni”, na fasadzie budynku realizowany był visual art „Światłem po oczach”. W czerwcu br. w ramach ogólnopolskiej kampanii "Oswajanie Starości", realizowanej przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier, w oknach kamienicy pojawiła się wystawa "tête à tête"– portrety dojrzałych osób miały zwrócić uwagę na problem starości i przemijania. Artystka eksperymentuje, romansuje z aranżacją przestrzeni. „Sztuka musi być odkrywcza, nowa“ – mówi i udowadnia, że potrafi. Sama lub ze swoją ekipą JAJKOFILM. www.jajkofilm.com--

Fundacja Viva zajmuje się walką o poprawienie losu zwierząt. Ten cel realizuje przez cały wachlarz działań - od reagowania w przypadkach znęcania się nad zwierzętami i prowadzenia spraw w sądach przeciwko ich oprawcom przez szkolenia instytucji państwowych aż po prowadzenie zakrojonych na szeroką skalę kampanii i akcji informacyjnych propagujących etyczne traktowanie zwierząt. Zachęca też do adopcji zwierząt ze schronisk oraz piętnuje niehumanitarne i nieetyczne praktyki firm i osób prywatnych. Nasze działania obejmują kampanie społeczne i informacyjne oraz bezpośrednią pomoc zwierzętom w schroniskach i innych placówkach niosących pomoc. Od 2012 r fundacja prowadzi Schronisko w Korabiewicach.

--
autorka wystawy - Karolina fender Noińska/jajkofilm

fotografie -     Karolina fender Noińska

               Dominika Kucner

        Krzysiek Maślejak

grafika i DTP- Krzysiek Maślejak/jajkofilm

producent wystawy - Fundacja Viva!

obsługa prawna - Joanna Karniol