Temat: Mrozy zagrażają zwierzętom

Mrozy zagrażają zwierzętom


Mrozy są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt – alarmują fundacje prozwierzęce. I apelują, by starannie zabezpieczyć przed nimi zwierzęta. Uchylone piwniczne okienka mogą uratować życie wolnożyjących kotów. Psy utrzymywane w kojcach i budach powinny mieć dostęp do niezamarzniętej wody, zwiększonej ilości pożywienia i odpowiednio ocieplonego schronienia. Temperatury w tym tygodniu mogą osiągnąć od minus kilkunastu do nawet minus kilkudziesięciu stopni Celsjusza. – Taka pogoda jest śmiertelnym zagrożeniem dla psów utrzymywanych w kojcach i budach – mówi Izabela Kadłucka, prezeska Fundacji Lex Nowa – Psu w budzie jest ciepło, bo ogrzewa powietrze w środku niej własnym ciałem. Ciało psa działa podobnie do grzejnika umieszczonego w budzie - grzejnik podgrzewa w niej powietrze. Buda musi być dostosowana do rozmiaru psa, żeby pies mógł ją ogrzać i żeby się za łatwo nie wychładzała. Jeśli w dużej budzie mieszka mały pies to tak, jakbyśmy mieli za mały kaloryfer w pomieszczeniu. Psu będzie zwyczajnie zimno – tłumaczy.


Z tego samego powodu buda musi być ocieplona i dobrze zaizolowana. Słoma jest najlepszą wyściółką psiej budy, bo pochłania wilgoć i dobrze izoluje. Tymczasem często stosowane do wyścielania bud materiały, ubrania, materace czy koce są nieodpowiednie, ponieważ silnie nasiąkają wodą, np z naniesionego przez zwierzę śniegu czy pary wodnej, powstającej podczas oddychania. 


– Ważne, by pies kilka razy dziennie dostawał świeżą wodę do picia, bo woda szybko zamarza w takich temperaturach – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva! – Jeśli podamy ciepłą wodę, ta będzie wolniej zamarzać. Dobrze też jest karmić psy ciepłym jedzeniem. Psy powinny być też karmione częściej, ponieważ przy takich mrozach więcej energii zużywają na ogrzanie ciała – dodaje. 


Koty, zwłaszcza wolnożyjące, muszą mieć miejsce, gdzie mogą się schować. – Jak co roku apelujemy, by otworzyć okienka piwniczne – mówi Anna Gdula, prezeska Fundacji Lex Nova – Kotom można też przygotować budki, ocieplone styropianem i wyłożone słomą. Tak jak w przypadku psów, koty również powinny dostawać ciepłą wodę i ciepłe pożywienie, by przetrwać mrozy – dodaje.


Organizacje ochrony zwierząt przypominają, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt narażenie zwierząt na warunki atmosferyczne zagrażające ich zdrowiu i życiu stanowi przestępstwo znęcania się nad zwierzętami, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku szczególnego okrucieństwa – nawet do lat 5. Przygotowanie odpowiednich warunków bytowych, umożliwiających zwierzętom przetrwanie mrozów, jest obowiązkiem każdego właściciela i opiekuna, również zwierząt gospodarskich. Fundacje apelują, aby o wszystkich przypadkach zwierząt pozostających w czasie mrozów bez schronienia, powiadamiać policję i Inspekcję Weterynaryjną. kontakt:
Iza Kadłucka iza.kadlucka@gmail.com, 506465420,
Anna Gdula ag.fundacja.lex.nova@gmail.com, 793 545 013

Cezary Wyszyński cezary@viva.org.pl 502279920