Temat: Konferencja prasowa - ZMIANA MIEJSCA! - “Cena Futra: Rzeczywistość polskich ferm futrzarskich”

Konferencja prasowa “Cena Futra: Rzeczywistość polskich ferm futrzarskich”

Stowarzyszenie “Otwarte Klatki” oraz Fundacja Viva zapraszają na konferencję prasową poświęconą przemysłowi futrzarskiemu w Polsce. Konferencja odbędzie się we wtorek 20 listopada o godzinie 11:00 w Klubie Biosfeera przy al. Niepodległości 80. Zapewnione zostaną napoje i poczęstunek. Akcję swoim udziałem wesprze Natalia Przybysz.

18 listopada 2012 roku Stowarzyszenie „Otwarte Klatki” opublikowało pierwsze śledztwo przeprowadzone w latach 2011-2012 na fermach zwierząt futerkowych w Polsce. Jego wyniki okazały się szokujące: na 52 fermach objętych śledztwem stwierdzono liczne problemy z dobrostanem zwierząt, jak również warunkami sanitarnymi. Zaburzenia behawioralne, nieleczone rany na ciele, choroby oczu, akty agresji, samookaleczania i kanibalizmu, stosy nieczystości i rozsypujące się klatki – to codzienność na fermach zwierząt futerkowych w Polsce.W trzech najbardziej rażących przypadkach, na fermach w województwie opolskim, dolnośląskim i wielkopolskim, do prokuratury zostały złożone zawiadomienia o łamania prawa, w tym Ustawy o ochronie zwierząt. Należy nadmienić, że większość ferm działa zgodnie z prawem, co jednak – jak wykazało śledztwo – w żadnym stopniu nie przekłada się na możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb zwierząt. Wszystkie udokumentowane fermy przeszły kontrolę Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, co jak się okazuje, również nie gwarantuje ich dobrostanu. W 2011 roku raport NIK wykazał, iż „w 87% [kontrolowanych] ferm nie przestrzegano wymagań ochrony środowiska, w 48% działalność hodowlana prowadzona była w obiektach nielegalnie wybudowanych lub użytkowanych, a w 35% niezgodnie z przepisami weterynaryjnymi. ”

Dlatego też Stowarzyszenie „Otwarte Klatki”, jak również Fundacja Viva, przystąpiły w 2012 roku do Koalicji na Rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt Futerkowych w Polsce „Antyfutro”. Koalicja zrzesza kilkanaście organizacji i ma na celu doprowadzenie do całkowitego zakazu hodowli zwierząt na futra na terenie całego kraju. Postulat wprowadzenia zakazu zalazł się w obywatelskim projekcie ustawy o ochronie zwierząt pod którym zebrano w 2011r ponad 220.000 podpisów.


Uczestnicy i uczestniczki konferencji:

Natalia Przybysz

Dobrosława Karbowiak (Otwarte Klatki)

Agata Wilkowska (Otwarte Klatki

Cezary Wyszyński (Fundacja Viva)

Trailer do filmu ze śledztwa: http://www.youtube.com/watch?v=4VSQLcYcv1c
Film ze śledztwa: http://www.youtube.com/watch?v=W1HE4CSGy8Q


kontakt:
Dobrosława Karbowiak
535 169 495 i 535 169 498

Cezary Wyszyński cezary@viva.org.pl 502279920