Temat: Konferencja: Słupsk - tu zwierzęta mają głos! 09.11

Fundacja Viva, wspólnie z Urzędem Miasta Słupska, zapraszają na pierwszą konferencję dotyczącą praw zwierząt, zorganizowaną specjalnie dla lokalnych samorządów. Bo to w dużej mierze właśnie do nich należy kształtowanie postaw społeczeństwa i wytyczanie dróg dla prawodawstwa państwowego. Dziś takie nowe drogi niewątpliwie wytycza Słupsk, na czele z prezydentem miasta, Robertem Biedroniem.  

Podczas całodniowej konferencji „Słupsk – tu zwierzęta mają głos” poruszone zostaną ważne, a nierzadko i kontrowersyjne tematy, związane z prawami zwierząt: przemysłowa hodowla zwierząt, cyrki wykorzystujące do pracy zwierzęta, bezdomność psów i kotów, czy dieta bezmięsna jako strategia samorządu. Nie zabraknie również tematu wyzwań, jakie stoją przed ustawodawcą w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt i jaka powinna być rola samorządów w propagowaniu etycznej postawy obywateli wobec zwierząt.

Miasto Słupsk, na którego czele stoi prezydent Robert Biedroń, wyznacza dziś w Polsce nowe kierunki i standardy samorządowe. „Słupski” sposób zarządzania miastem jest wzorem dla wielu samorządowców z całego kraju. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że podstawą jest tu słuchanie obywateli i wysokie standardy etyczne. Władze miasta promują więc także właściwe etycznie postawy wobec zwierząt poprzez wprowadzenie zakazu wynajmu miejskich terenów cyrkom wykorzystującym zwierzęta czy promowanie diety roślinnej.

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt VIVA! od wielu lat nie tylko ratuje zwierzęta, ale pracuje nad zmianami w przepisach ich dotyczących i promuje etyczną, roślinną dietę. Podczas swoich działań często współpracuje nie tylko z parlamentarzystami czy organami ścigania, ale także z samorządami. – Dobra współpraca z samorządami w zakresie ochrony zwierząt to dziś nie tylko dbałość o posiadanie umowy ze schroniskiem dla zwierząt, które przechowa bezdomne psy z terenu miasta czy gminy – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva – Życie stawia przed nami o wiele więcej wyzwań, niż jeszcze kilka lat temu. To samorządy powinny dbać, by zwierzęta wysyłane do schronisk nie spędziły w nim całego życia, by szybko znalazły domy. Odławianie zwierząt nie kończy przecież odpowiedzialności za ich życie! Ale na tym nie koniec obowiązków moralnych gmin. To one powinny dbać, by na ich terenie nie powstawały fermy futerkowe, które rujnują środowisko, życie lokalnej społeczności i prowadzą do niewyobrażalnych cierpień tysięcy zwierząt. To one powinny dostrzec cierpienie zwierząt cyrkowych czy zalety diety bezmięsnej i promować właściwe postawy mieszkańców. Słupsk wdraża w życie wysokie standardy bez większego problemu. Dlaczego nie podpowiedzieć innym jak to zrobić? – podsumowuje.

Łącząc doświadczenia w pracy ze zwierzętami i na ich rzecz Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Miasto Słupsk przygotowały konferencję “Słupsk – tu zwierzęta mają głos!”, poświęconą tematyce ochrony zwierząt w miastach i gminach. Patronatem objął ją Prezydent Miasta Słupska, Robert Biedroń. Celem spotkania jest upowszechnianie dobrych praktyk samorządowych w zakresie dbałości o dobrostan zwierząt oraz prezentacja najnowszych, europejskich i światowych, trendów w ochronie zwierząt.

Konferencję będzie można oglądać w transmisji na żywo na profilu FB Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA – www.facebook.com/fundacjaviva. Tematy paneli:

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Nowe standardy – poseł Paweł Suski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt;

Weganizm i wegetarianizm w miastach – moda czy strategia? – Beata Maciejewska, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta, Urząd Miasta Słupska, moderator: Iwona Chrapkowska, Lokal Vegan Bistro z Warszawy;

Przemysłowe fermy zwierząt – dlaczego jesteśmy przeciw? – Monique van Dijk Armor, Karen Soeters, Fundacja Nicolaasa G. Pierson, Holandia; Krzysztof Szerkus – Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich;

Cyrk Bez Zwierząt – czy jest możliwy? Czy miasta i gminy powinny gościć cyrki ze zwierzętami? – Prezydent Miasta Słupska Robert Biedroń; Anna Plaszczyk; Fundacja Viva, dr n. wet. Jarosław Zajączkowski; moderacja: Roman Kurkiewicz;

Wszystkie zwierzęta mają swój dom? Jak to zrobić? Bezdomność zwierząt w miastach – Paweł Lisicki, Urząd Miasta Warszawa; Andrzej Aleksandrowicz, Najwyższa Izba Kontroli; moderacja: Ewa Podolska (TOK FM).

Konferencja odbędzie się 9 listopada 2016 r. w Słupsku w Słupskim Inkubatorze Technologicznym ul. Portowa 13B w godzinach 9.30 - 16.30.


kontakt: cezary@viva.org.pl 502279920