Temat: Konający pies odebrany na warszawskiej Woli - właściciel usłyszał zarzuty.

 

Do 3 lat pozbawienia wolności grozi właścicielowi skrajnie wyniszczonego i zaniedbanego psa, leżącego we własnych odchodach, który został odebrany przez przedstawicieli Fundacji Viva! w styczniu tego roku.

 


Na początku roku, na Warszawskiej Woli, przypadkową osobę zaniepokoił przeraźliwy skowyt psa dochodzący z jednego z zakładów kamieniarskich. Wezwani na miejsce przedstawiciele grupy interwencyjnej Fundacji Viva odkryli tam owczarka niemieckiego, w stanie agonalnym, leżącego w kałuży własnych odchodów. Pies był skrajnie wychudzony, wył i próbował się podnieść resztkami sił. Nie mógł nawet dojść do miski z wodą czy jedzeniem. 

 


Owczarek został odebrany właścicielowi i trafił do lecznicy weterynaryjnej, gdzie okazało się, że poza skrajnym zaniedbaniem, wyniszczeniem i przyklejonymi do ciała odchodami, miał na ciele ogromne odleżyny, co świadczyło o przewlekłości jego stanu. Mimo ogromnych wysiłków lekarzy, nie udało się go uratować. 

 

 

Prokuratura Rejonowa dla Warszawy-Woli poinformowała w minioną środę o przesłaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko właścicielowi psa. Prokuratura postawiła Mateuszowi K. zarzut znęcania się nad zwierzęciem, zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności.

 

 

Mieliśmy w tej sprawie do czynienia nie tylko z bardzo jaskrawym przypadkiem braku współczucia wobec starszego, cierpiącego zwierzęcia, ale również z rażącym zaniedbaniem obowiązków właściciela wobec swojego zwierzęcia. Gdyby właściciel zawczasu zainteresował się pogarszającym się stanem swojego psa, mógłby zapobiec jego cierpieniu i nie wymagałoby to wcale nadzwyczajnych środków. W tej sytuacji doprowadził on do tego, że zwierzę cierpiało w wyniku bólu, głodu i skrajnej hipotermii, a jego cierpienia psychicznego nawet nie chcę sobie wyobrażać - mówi Paweł Artyfikiewicz z grupy interwencyjnej Fundacji Viva! W tej sprawie szczególnie doceniamy działania Prokuratury, która z własnej inicjatywy podjęła czynności, aby wszcząć w tej sprawie postępowanie karne.- dodaje.

 

 

Fundacja będzie w postępowaniu sądowym  występować jako oskarżyciel posiłkowy.

 


Link do materiałów foto: https://tiny.pl/7dh81

 

Kontakt: 504 563 306, pawel.a@viva.org.pl