Temat: Jutro koniec futra? [Informacja prasowa] Warszawa 26.11

Jutro koniec futra? [Informacja prasowa]

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! z okazji ogólnopolskiego Dnia Bez Futra przygotowała w Warszawie trzy głośne akcje. O godz. 12 na placu przy Metrze Centrum odbędzie się happening, jakiego w Polsce jeszcze nie było... O godz. 16 w Barze Znajomi Znajomych (ul. Wilcza 58a) będzie miał miejsce pokaz pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o przemyśle futrzarskim „Jutro będzie futro”, a o godz. 19 na ul. Świętokrzyskiej (naprzeciwko Poczty Głównej), przy siedzibie PZHiPZF odbędzie się mapping – na ścianie budynku będą wyświetlane animacje, ukazujące, co przemysł futrzarski próbuje ukryć przed polskim społeczeństwem.

Podczas happeningu warszawiacy będą mogli po raz pierwszy zobaczyć na własne oczy prawdziwą klatkę, taką, w jakiej lisy na polskich fermach spędzają całe swoje życie. „Zgodnie z polskim prawem minimalna wielkość klatki dla lisa to 90 na 50 na 60 cm. A zdarza się, że i tego hodowcy nie przestrzegają. To zupełnie sprzeczne z naturalnymi potrzebami zwierząt. To tak jakby zamknąć człowieka w pomieszczeniu wielkości trumny!” – mówi Mikołaj Jastrzębski z Fundacji Viva! Podczas happeningu będzie można na własnej skórze przekonać się, jak to jest być zamkniętym w tak ciasnej przestrzeni. Obok lisiej klatki stanie bowiem klatka „ludzka”.

Pokaz wyprodukowanego przez Fundację Viva filmu „Jutro będzie futro”, który miał premierę na początku roku, odbędzie się w lokalu Znajomi Znajomych o godz. 16. To pierwszy film dokumentalny, który kompleksowo przedstawia problem ferm futrzarskich w Polsce. „Jesteśmy drugim krajem w Europie pod względem liczby zwierząt zabijanych na futro. To aż 8 milionów norek, lisów, jenotów i szynszyli! Warunki, w jakich żyją te zwierzęta są tragiczne. Gdyby wszyscy wiedzieli, jaka jest rzeczywistość zwierząt za murami ferm, już dawno funkcjonowałby zakaz ich hodowli” – mówi Martyna Kozłowska, współautorka filmu. W dokumencie swoje poparcie dla kampanii wyrazili Maja Ostaszewska, Dorota Sumińska, Szymon Hołownia i Paweł “Drak” Grzegorczyk .

O godz. 19 na ul. Świętokrzyskiej na budynku, w którym mieści się siedziba Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych, działacze fundacji wyświetlą mapę wszystkich ferm w Polsce oraz drastyczne animacje i fragmenty materiałów ze śledztw na fermach. „Chcemy przez to pokazać, że ten proceder odbywa się także u nas – w Polsce. Mamy około 750 ferm futrzarskich. Ludzie się często dziwią, kiedy po raz pierwszy widzą, ile ich jest w naszym kraju. Nie są położone gdzieś na drugim końcu świata, a na naszym własnym podwórku” – mówi Anna Żuchniewicz z Fundacji Viva!

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! od 2011 roku czynnie walczy o wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Okrutnego biznesu broni jednak wpływowe lobby, które blokuje prace nad obywatelskimi inicjatywami.

Kontakt do organizatorów:

Anna Żuchniewicz 733741425, ania.z@viva.org.pl

Mikołaj Jastrzębski 600461157, mikolaj@viva.org.pl

Fundacja MRNRZ VIVA! - www.viva.org.pl - www.facebook.com/fundacjaviva

Fanpage filmu „Jutro będzie futro”: www.facebook.com/vivajutrobedziefutro