Temat: Jarosław Kaczyński wycofa się z poparcia dla zakazu chowu zwierząt na futra?

Jarosław Kaczyński wycofa się z poparcia dla zakazu?


Media donoszą, że mimo wielokrotnych deklaracji poparcia dla zakazu chowu zwierząt na futra, w tym padających z ust samego Jarosława Kaczyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość rozważa wykreślenie tego zapisu z ustawyW listopadzie 2017 r. Jarosław Kaczyński w wypowiedzi dla Fundacji Viva! poparł zakaz chowu zwierząt na futra. Powiedział, że wynika to przede wszystkim ze stosunku do zwierząt i ochrony ludzi.

– Jest to przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt, serca do zwierząt. [...] Po drugie to jest także kwestia ochrony ludzi, którzy cierpią z powodu odoru, obrzydliwego zapachu, którym się po prostu niszczy życie. [...] Hodowcy można powiedzieć, że znaleźli się teraz w trudniejszej sytuacji, bo wcześniej wszystko im było wolno, i opowiadają różnego rodzaju bajki, bo to są bajki, żeby się obronić – mówił Jarosław Kaczyński.


Hodowcy norek wspierani przez media Tadeusza Rydzyka kontynuowali w kolejnych miesiącach opowiadanie bajek i obronę swojego przemysłu. Często posuwali się do nieczystych zagrań, m.in. publikowali filmy oczerniające fundacje prozwierzęce, w których występowały osoby skazane prawomocnym wyrokiem za znęcanie się nad zwierzętami.


Przemysł futrzarski w Polsce ma na to środki. W Polsce co roku zabija się na futra 10 milionów zwierząt. Podczas gdy w pozostałych europejskich krajach jest to zakazane, w Polsce przemysł futrzarski rośnie w siłę i to mimo licznych protestów mieszkańców, wysokiego społecznego poparcia dla zakazu i znikomych wpływów, jakie trafiają do budżetu z tego przemysłu.

Nowelizacja ustawy trafiła w marcu do Komisji Ustawodawczej, zwanej sejmową niszczarką, jednak wyszła z niej pozytywnie zaopiniowana i czekała na pierwsze czytanie. Do mediów zaczęły też przeciekać informacje, że Prawo i Sprawiedliwość, biorąc pod uwagę zbliżające się wybory, chce się wycofać z planów wprowadzenia zakazu.


– Po jednej stronie są wyborcy, którzy są za zakazem. Po drugiej stronie potężne lobby futrzarskie, Jan Szyszko i Tadeusz Rydzyk. To test dla Prawa i Sprawiedliwości. Po której stronie stanie? Czy ugnie się naciskom? Prezes Kaczyński w poprzedniej kadencji głosował przeciwko ubojowi rytualnemu, a kilka miesięcy temu jednoznacznie wyraził swoją negatywną opinię o zabijaniu zwierząt na futra. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której miałby wykonać zwrot o 180 stopni w tych sprawach, nawet jeśli jest pod presją swojego otoczenia politycznego – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!


Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z listopada 2017 r.: https://www.youtube.com/watch?v=BopnSnpgG00&feature=youtu.be

Nagrania z polskich ferm:

https://www.youtube.com/watch?v=BopnSnpgG00&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=LlSd7ZXz9Eo&feature=youtu.be


Kontakt:

Martyna Kozłowska

martyna@viva.org.pl

790102189