Temat: Interwencyjny odbiór kilkudziesięciu zwierząt w Kazimierzu Dolnym

Informacja prasowa, 16 lutego 2017 r.

 

Interwencyjny odbiór kilkudziesięciu zwierząt w Kazimierzu Dolnym


Inspektorzy Fundacji Viva! w wyniku interwencji odebrali konia, siedem zaniedbanych psów, dwanaście królików oraz niedożywioną jałówkę. We wtorek 14 lutego skontrolowali jedno z gospodarstw w Kazimierzu Dolnym, gdzie zaraz obok atrakcji turystycznych i trzymających się za rękę par na walentynkowych spacerach rozgrywał się dramat zwierząt i ludzi.

 

W gospodarstwie odkryli skrajnie zaniedbane psy, krowy, świnie i króliki. W najgorszej sytuacji była klacz trzymana w piwnicy starego domu, bez dostępu do wody. Za sprawą półmetrowej warstwy zalegającego obornika, pomieszczenie było tak niskie, że zwierzę ocierało się głową o strop i nie mogło się w pełni wyprostować. 

 

Kobyłka bardzo bała się wyjść z pomieszczenia, bo nie mieściła się w drzwiach z powodu grubej warstwy obornika - relacjonuje Paweł Artyfikiewicz, inspektor Fundacji. - Musieliśmy uformować z niego próg, żeby zwierzę mogło wyjść z pomieszczenia. Taka warstwa odchodów, sięgająca powyżej kolana, nie powstała podczas jednej zimy, ale przez wiele lat - dodaje.

 

Podobny problem był z krową, która nie mogła sama wyjść z komórki, bo jej nogi zapadały się w oborniku. Kiedy już wydostała się na światło dzienne zaczęła biegać po podwórku jak oszalała. -Prawdopodobnie była trzymana w komórce przez większą część swojego życia życia - komentuje Magdalena Słowińska z Viva! Interwencje. 

 

Wszystkie odebrane interwencyjnie zwierzęta trafiły do wyspecjalizowanych schronisk, gdzie zostaną poddane badaniom weterynaryjnym i odpowiedniemu leczeniu.

 

Jak okazało się podczas interwencji, w tragicznych warunkach sanitarnych żyje sama właścicielka zwierząt oraz jej obłożnie chora matka. Fundacja zawiadomiła o tym odkryciu Ośrodek Pomocy Społecznej w Kazimierzu, który - jak się okazało -  znał sprawę już wcześniej, ale obiecał przyjrzeć się jej ponownie.

 

Dodatkowe informacje:

Paweł Artyfikiewicz, Viva! Interwencje
e-mail:
interwencje@viva.org.pl
tel. 504 563 306

Zdjęcia do pobrania: https://goo.gl/photos/KYGrqGX75GLhez1X6

Link do filmu z interwencji: https://vimeo.com/204257437