Temat: Demonstracja pod Sejmem przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach! 29.03

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva zaprasza przedstawicieli redakcji na demonstrację “W cyrku zwierzęta są prawdziwe”, która odbędzie się w środę 29 marca w godzinach 13.00 - 15.00 na Wiejskiej 4/6/8 pod gmachem Sejmu.

Podczas wydarzenia złożymy prawie 50 tysięcy podpisów pod petycją w sprawie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

– Fundacja Viva! działająca w ramach ogólnopolskiej koalicji Cyrk Bez Zwierząt, domaga się wprowadzenia ogólnopolskiego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Jest to jedyne rozwiązanie, które zabezpieczy los zwierząt przed patologiami przemysłu rozrywkowego, które opisaliśmy w wydanym przez nas w sierpniu raporcie – mówi Magdalena Góra z Vivy.

– W Polsce funkcjonuje kilkanaście prywatnych firm zajmujących się działalnością cyrkową z wykorzystaniem zwierząt. Przez około 10 miesięcy w roku odwiedzają 250 miast i miejscowości – podkreśla Cezary Wyszyński z Vivy. Praktyki te budzą ogromne kontrowersje wśród Polaków, a już ponad 30 miast i gmin w odpowiedzi na ten społeczny sprzeciw zakazało występów takim przedsiębiorstwom na swoich terenach. Przeprowadzone na zlecenie Fundacji Viva badanie opinii publicznej w marcu 2016 wykazało, że 55% Polaków jest za wprowadzeniem zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt w przygotowanej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisał całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Nowelizację w takim kształcie poparł już prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie, jakiego udzielił w Polskim Radiu Łódź, za jej wprowadzeniem opowiadają się posłowie zarówno PiS, jak i PO. Happening przed Sejmem ma po raz kolejny przypomnieć, że wolą Polek i Polaków jest wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski.

Takie stanowisko reprezentują również specjaliści. Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii, reprezentująca organizacje weterynaryjne z 38 krajów, domaga się wprowadzenia takiego zakazu na terenie całej Unii Europejskiej. Lekarze weterynarii podkreślają, że cyrki nie są w stanie zaspokoić naturalnych potrzeb gatunkowych dzikich zwierząt wykorzystywanych w przedstawieniach, co w perspektywie zagraża ich zdrowiu i życiu. Pod tym apelem podpisała się również polska Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, oficjalnie udzielając pełnego poparcia dla stanowiska FVE i idei cyrku bez zwierząt.

Już kilkadziesiąt państw zakazało występów zwierząt w cyrkach. Austria, Belgia, Chorwacja, Ekwador, Holandia, Izrael, Kostaryka, Panama, Paragwaj, Peru, Singapur, Słowenia, Węgry i Wielka Brytania zakazały wykorzystywania zwierząt dzikich w cyrkach. W Grecji, Boliwii, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Chinach, na Cyprze i na Malcie zakaz obejmuje wszystkie zwierzęta. Do krajów, które wprowadziły częściowe ograniczenia wykorzystywania zwierząt należą również Australia, Czechy, Dania, Finlandia, Indie, Kanada, Meksyk, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Tajwan i USA.Kontakt: a.plaszczyk@viva.org.pl, 790-102-266