Temat: Czas na zmiany dla zwierząt. Aktywiści będą pikietować.

Czas na zmiany dla zwierząt.  Aktywiści będą pikietować.

 

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt budzi coraz większe emocje. Największe kontrowersje wywołuje zakaz hodowli zwierząt futerkowych, o który obrońcy praw zwierząt walczą od lat. W najbliższą niedzielę o godzinie 12:00 na Moście Teatralnym odbędzie się demonstracja mająca na celu przekonać Posłów do poparcia projektu.

 

W niedzielę 25 lutego na Moście Teatralnym odbędzie się pikieta pod hasłem „Nowelizacja Teraz!” organizowana przez Fundację Międzynarodowych Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Podczas pikiety aktywiści przedstawią najważniejsze postulaty dotyczące nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Dodatkowo będzie można zapoznać się z najnowszym raportem na temat przemysłu futrzarskiego w Polsce oraz zobaczyć materiały pochodzące ze śledztw przeprowadzonych przez aktywistów na fermach futrzarskich. W trakcie pikiety będzie możliwość podpisania petycji na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futra oraz porozmawiania z aktywistami.

 

 Projekt nowelizacji uwzględnia wiele sugestii organizacji prozwierzęcych, spraw, o które walczono od lat - wi Michał Błażejewski z poznańskiej Vivy! Wprowadza on szereg istotnych zmian na korzyść zwierząt, m.in.  zakaz trzymania psów na łańcuchach, zwiększa kary za przestępstwa wobec zwierząt, a także wprowadza zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach i zakaz hodowli zwierząt na futra – dodaje Błażejewski.

 

Zakaz hodowli zwierząt na futra jest najczęściej dyskutowaną zmianą w ustawie. Związane jest to z faktem, iż Polska jest potentatem hodowli zwierząt futerkowych na skalę europejską.

 

Co roku na polskich fermach zabija się prawie 10 milionów zwierząt futerkowych, w tym najwięcej norek. Zwierzęta spędzają całe, kilkumiesięczne życie w ciasnych klatkach, bez dostępu do świeżej wody oraz pełnowartościowego jedzenia mówi Ilona Rabizo ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Fermy futrzarskie są nie tylko miejscem cierpienia zwierząt, ale również wpływają destrukcyjnie na środowisko i mieszkańców sąsiadujących z fermami. Odór odchodów zwierząt oraz rozkładających się zwłok, zanieczyszczenie wód czy też gleby to jeden z wielu powodów, dla których mieszkańcy nie pozwalają na budowę kolejnych ferm dodaje Rabizo.

 

Za zakazem hodowli zwierząt na futra przemawiają nie tylko przesłanki etyczne, ale i również ekologiczne i społeczne. Jeśli posłowie i posłanki zdecydują się na uchwalenie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, Polska dołączy do grona krajów takich jak Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, czy Czechy, w których hodowla zwierząt na futra została już zakazana.

 

 

 

 

 

Wyraź swoje poparcie

 

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! i Stowarzyszenie Otwarte Klatki zachęcają Poznaniaków do wzięcia udziału w pikiecie i wyrażania swojego poparcia na rzecz nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Więcej informacji na Facebooku w wydarzeniu Nowelizacja Teraz! Pikieta dla zwierząt”.

 

***

 

Kontakt dla mediów

 

Martyna Kozłowska

Fundacja MRNRZ – Viva!

T: 790-102-289

M: martyna@viva.org.pl

 

Paweł Rawicki

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

T: 517784202

E: pawel.rawicki@otwarteklatki.pl