Temat: Carrefour wycofuje ze sprzedaży żywe karpie


03.09.2020

 

Materiał prasowy fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!

 

Carrefour wycofuje ze sprzedaży żywe karpie

 

Carrefour wycofuje się ze sprzedaży żywych karpi. Od tego roku nie będzie ich można kupić w żadnym markecie sieci. To efekt rozmów, jakie od wielu lat z siecią prowadziła Fundacja Viva! i inne organizacje społeczne. Jedna z największych sieci w Polsce wsłuchała się w głos społeczeństwa, które od lat domagało się zakazu sprzedaży żywych karpi. 

 

Carrefour zadeklarował, że już w tym roku żywych karpi nie będzie można kupić w żadnym z marketów sieci, a od przyszłego roku do sklepów nie będą już trafiać żywe ryby. Carrefour, jaka jedna z ostatnich sieci obserwując, że społeczeństwo krytycznie ocenia sprzedaż żywego karpia,  postanowiła wycofać go ze sprzedaży.


Fundacja Viva! z roku na rok obserwuje coraz większe zaangażowanie zwykłych Klientek i Klientów sklepów w walkę ze złymi praktykami sprzedawców żywych karpi. To oni nagrywają filmy i robią zdjęcia w sklepach, interweniują u obsługi, wzywają policję i powiadamiają organizacje społeczne o złym traktowaniu ryb w sklepach i na targowiskach. – Można śmiało powiedzieć, że to jedna z naszych kampanii, która angażuje do działania najwięcej zwykłych obywatelek i obywateli – podkreśla Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva! – To właśnie klientki i klienci stworzyli obywatelską sieć kontroli sklepów sprzedających żywe ryby, nagrywali filmy i wzywali służby – tłumaczy. Zaangażowanie to potwierdzają badania CBOS. Wynika z nich, że aż 86% Polek i Polaków chce wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb bez wody (CBOS, marzec 2018).

 

– Bardzo cieszymy się z decyzji Carrefour – nie kryje radości Cezary Wyszyński – To wspólny sukces sieci i fundacji. Od lat uświadamiamy konsumentów oraz sklepy, że sprzedaż żywych ryb powoduje cierpienie zwierząt, które w łatwy sposób można zmniejszyć – podkreśla.

 

W rozmowach z Caarrefour z ramienia fundacji brała udział również mecenas Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva! Podkreślała, że sprzedaży żywych ryb to nie tylko problem etyczny, ale także prawny. – W Polsce doszło do kuriozalnej sytuacji, w której ustawa o ochronie zwierząt zabrania przetrzymywania i transportu żywych ryb w warunkach niezgodnych z ich potrzebami biologicznymi, a Główny Lekarz Weterynarii instrukcją wewnętrzną dla swoich inspektoratów wbrew logice, aktualnej wiedzy naukowej oraz stanowi prawnemu, dopuścił sprzedaż żywych ryb bez wody – mówi mecenas Katarzyna Topczewska – Dlatego przekonywaliśmy sieć, że powinna postąpić etycznie i wycofać żywe karpie ze sprzedaży, mimo że Główny Lekarz Weterynarii dopuścił taką możliwość sprzedaży – tłumaczy.

 

W rozmowach z siecią Carrefour poza Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva brały udział Fundacja Alberta Schweitzera, Compassion Polska i Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

 

Na rynku obecnie pozostają tylko dwie duże sieci posiadające w okresie przedświątecznym żywe karpie w ofercie. W poniedziałek w Sądzie Rejonowym Łódź-Śródmieście rusza proces mężczyzn, oskarżonych o znęcanie się nad karpiami ze szczególnym okrucieństwem na jednym z targowisk w Łodzi w 2018 roku. Viva! będzie w nim pełniła rolę oskarżyciela posiłkowego. 

 

 

kontakt: Cezary Wyszyński cezary@viva.org.pl 502279920