Temat: Buzek, Elżanowski, Sumińska przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. Zaproszenie na konferencję prasową - “Raport Cyrki ze zwierzętami w Polsce”

Zaproszenie na konferencję prasową - “Raport Cyrki ze zwierzętami w Polsce” - informacja prasowa.

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva zaprasza przedstawicieli redakcji na konferencję prasową, która odbędzie się we wtorek 2 sierpnia w godzinach 11:00 - 12:00 w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8. Wydarzenie to związane jest z publikacją raportu “Cyrki ze zwierzętami w Polsce” – pierwszego w historii Polski raportu o sytuacji zwierząt wykorzystywanych w cyrkach w naszym kraju. Gośćmi konferencji będą Agata Buzek, profesor Andrzej Elżanowski oraz lekarz weterynarii Dorota Sumińska.


– W Polsce funkcjonuje kilkanaście prywatnych firm zajmujących się działalnością cyrkową z wykorzystaniem zwierząt. Przez około 10 miesięcy w roku odwiedzają 250 miast i miejscowości – mówi Cezary Wyszyński z Vivy. Praktyki te budzą ogromne kontrowersje wśród Polaków, a już ponad 30 miast i gmin w odpowiedzi na ten społeczny sprzeciw zakazało występów takim przedsiębiorstwom na swoich terenach. Przeprowadzone na zlecenie Fundacji Viva badanie opinii publicznej w marcu 2016 wykazało, że 55% Polaków jest za wprowadzeniem zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Petycję internetową w tej sprawie w ciągu kilku miesięcy podpisało 30 tysięcy osób.


Agata Buzek od lat wspiera kampanię przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. – To dla mnie niepojęte, że w XXI wieku, w świecie, który nazywamy "cywilizowanym" wciąż jeszcze pozwalamy torturować zwierzęta dla naszej uciechy. I jesteśmy gotowi zapłacić, żeby to oglądać i pokazywać dzieciom – mówi aktorka.

– Fundacja Viva! działająca w ramach ogólnopolskiej koalicji Cyrk Bez Zwierząt, domaga się wprowadzenia ogólnopolskiego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Jest to jedyne rozwiązanie, które zabezpieczy los zwierząt przed patologiami przemysłu rozrywkowego, które opisujemy w raporcie – podkreśla Magdalena Góra z Vivy.


W wyniku wspólnej pracy aktywistów, naukowców i lekarzy weterynarii powstał obszerny raport dokumentujący sytuację zwierząt w cyrkach, które prowadzą działalność na terenie Polski. Udokumentowaliśmy sytuacje, o których cyrkowi treserzy nie mówią na swoich fanpage’ach. Zarejestrowanie licznych przypadków łamania prawa wcale nie wymagało specjalistycznego sprzętu, a jedynie podstawowej znajomości przepisów o bezpieczeństwie ludzi i zwierząt czy ustawy o ochronie zwierząt. – Wnioski z raportu są bulwersujące dla każdego, kto wierzy w bajki o wspaniałym życiu cyrkowych zwierząt i kontrole, przeprowadzane przez nadzór weterynaryjny w Polsce – dodaje Anna Plaszczyk z Vivy.


To właśnie w czasie pracy nad tym raportem zdobyliśmy informacje, które były podstawą do podjęcia interwencji w jednym z polskich cyrków. Interwencja zakończyła się odebraniem z cyrku przebywających w skandalicznych warunkach zwierząt: niedźwiedzia Baloo, krokodyla i trzech żółwi.


W czasie konferencji zaprosimy Państwa na prezentację treści i wniosków z raportu, poprosimy o komentarz gości – aktorkę Agatę Buzek, lekarkę weterynarii Dorotę Sumińską i profesora Andrzeja Elżanowskiego oraz z chęcia odpowiemy na Państwa pytania. Przygotujemy także kopie raportu dla przedstawicieli Państwa redakcji.


Kontakt: a.plaszczyk@viva.org.pl, 790-102-266