Temat: Aż 8 spektakli cyrkowych w Łodzi, ale (prawie) bez zwierząt

Do Łodzi w ten weekend zawitają dwa największe polskie cyrki. Ze zwierząt wystąpią tylko psy.

Chociaż cyrki Korona i Zalewski wynajęły tereny od spółdzielni mieszkaniowych, gdzie nie obowiązuje miejski zakaz tresury, to według informacji zdobytych przez fundację Viva pokazy zwierząt ograniczą się jedynie do występów psów.

W ciągu tego weekendu w Łodzi odbędzie się aż 8 spektakli cyrkowych. W poprzednich sezonach cyrki Korona i Zalewski przodowały w liczbie wykorzystywanych zwierząt. Teraz postawiły jednak głównie na występy utalentowanych ludzi. Cyrk Korona zgłosił do tego sezonu tylko osiem psów rasy border collie, natomiast Cyrk Zalewski - pomimo zarejestrowania kucyków, wielbłądów, kóz i koni - od pewnego czasu pokazuje w swoim widowisku jedynie psa. 

Wobec powyższego przedstawiciele fundacji Viva, będącej częścią Koalicji Cyrk Bez Zwierząt, zrezygnowali z organizacji protestu. 
Miło nam obserwować pozytywne zmiany w cyrkach, które miały zwyczaj wozić ze sobą kilkadziesiąt zwierząt - mówi Paweł Frańczuk z Vivy. Będziemy się bacznie przyglądać działalności cyrkowców, ale nie będziemy organizować protestu - dodaje.

Spadek popularności cyrków z tresurą i liczby zwierząt w nich to wspólna zasługa aktywistów prozwierzęcych, samorządów i społeczeństwa obywatelskiego - mówi Frańczuk.

W Łodzi trwa kampania na citylightach, którą zapoczątkowało powstanie muralu przeciwko tresurze zwierząt na Piotrkowskiej 217.

Kontakt: lodz@viva.org.pl, tel. 790 102 283


Rezygnacja z otrzymywania wiadomości lub uaktualnienie danych kontaktowych.