Temat:  Niedźwiedzie ze Schroniska w Korabiewicach mają nowy dom w Poznaniu

 

Informacja prasowa, 07.11 2013

 

 

Niedźwiedzie z Korabiewic mają nowy dom w Poznaniu

 

Trzy niedźwiedzie brunatne, które od kilkunastu lat przebywały w schronisku w Korabiewicach, zamieszkały na specjalnie wybudowanym dla nich wybiegu w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu. Budowa wybiegu i transport zwierząt do Poznania odbyły się przy wsparciu niemieckiej organizacji prozwierzęcej Vier Pfoten.

 

Organizacja Vier Pfoten (Cztery Łapy) uczestniczyła w opiece nad niedźwiedziami Wanią, Miszą i Borysem od 2012 roku, w którym to Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! przejęła schronisko w Korabiewicach. Dzięki pomocy Vier Pfoten w poznańskim zoo powstał jeden z największych i najnowocześniejszych w Polsce wolnych wybiegów dla niedźwiedzi.

 

W zamian za pokrycie części kosztów budowy wybiegu, poznański ogród zoologiczny zobowiązał się do przestrzegania najwyższej jakości standardów w zakresie opieki nad trzema niedźwiedziami. Przeprowadzka niedźwiedzi do nowoczesnego wybiegu w poznańskim zoo, która miała miejsce w tym tygodniu, to milowy krok ku polepszeniu ich warunków bytowych.

 

Borys, Misza i Wania w swoim nowym domu w Poznaniu mają do dyspozycji 1,2 ha otwartej przestrzeni wraz z lasem i kilkoma zbiornikami wodnymi – mówi Carsten Hertwig, który w Vier Pfoten jest ekspertem ds. niedźwiedzi. – Niezwykle wzruszające było zobaczyć, jak te wiekowe niedźwiedzie po raz pierwszy w życiu stawiają łapy na poszyciu leśnym i wdychają świeże leśne powietrze.

 

Misza (22 lata) i Wania (22 lata) przebywały w schronisku Korabiewicach od 1997 roku. Wcześniej były własnością rosyjskiego cyrkowca-tresera. Historia Borysa (18 lat) nie jest dobrze znana. Wiadomo tylko, że przez ok. 10 lat był więziony w wozie cyrkowym. Do Korabiewic trafił w 2006 roku.

 

Historia korabiewickich niedźwiedzi jest smutna – mówi Cezary Wyszyński z Fundacji MRNRZ Viva! – Trafiły one do Korabiewic po tym, jak wykorzystywano je w cyrkach. Tu też niestety przez lata nie miały zapewnionej dobrej opieki. Po przejęciu schroniska dołożyliśmy wszelkich starań, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. Między innymi nawiązaliśmy współpracę z niemiecką organizacją Vier Pfoten. Bardzo się cieszymy, że teraz będą przebywały w środowisku zbliżonym do ich naturalnego – dodaje.

 

Radość z obecności nowych mieszkańców w poznańskim ogrodzie zoologicznym podziela także jego dyrektor, Lech Banach: – Mamy 120 hektarów przestrzeni i wiele terenów leśnych, a więc wszystko, czego potrzeba, aby zorganizować wybieg dla niedźwiedzi z Korabiewic. Dlatego cieszymy się, że razem z Vier Pfoten udało się nam go zbudować. Nareszcie zwierzęta te mogą żyć w odpowiednim dla siebie środowisku.

 

Wybieg zostanie rozbudowany w 2014 roku, dzięki czemu pomieści jeszcze cztery, które obecnie przebywają w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu.

 

Dodatkowe informacje:


http://www.schronisko.info.pl

 

Cezary Wyszyński, Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, tel. 502 279 920,
e-mail: cezary@viva.org.pl

 

film z nowego wybiegu:

http://www.youtube.com/watch?v=ovfqG3cOnT4

zdjęcia:

https://ftp.vier-pfoten.org/?u=BN4ekrDj&p=0Q5F76Ce